Co robi ginekolog? – specjalizacje ginekologiczne

Co robi ginekolog? – specjalizacje ginekologiczne

Lekarz ginekolog zajmuje się przede wszystkim diagnozowaniem, leczeniem, a także profilaktyką w zakresie schorzeń kobiecego układu płciowego. Otacza także opieką pacjentki w okresie ciąży, porodu i połogu. Jest to wymagająca, trudna i wielodyscyplinarna specjalizacja, jednocześnie cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony absolwentów studiów medycznych. Daje bowiem wiele możliwości podjęcia atrakcyjnej pracy. Jak zostać lekarzem ginekologiem i jakie opcje rozwoju daje ten zawód medyczny? Wyjaśniamy w artykule.

Spis Treści

Jak zostać ginekologiem?

Każdy, kto chce zostać lekarzem ginekologiem musi się liczyć z trudną drogą, która wymaga wielu lat nauki, zdobywania umiejętności praktycznych i zdania skomplikowanych egzaminów. Pierwszym krokiem jest ukończenie jednolitych studiów medycznych na wydziale lekarskim. Trwają one 6 lat, a obok zajęć na uczelni studenci muszą również odbyć obowiązkowe praktyki lekarskie. Pomyślne ukończenie studiów nie daje jednak uprawnienia do wykonywania zawodu. Trzeba bowiem jeszcze wykonać 13 miesięczny staż zawodowy w wyznaczonej przez Izbę Lekarską placówce. Kończy się on Lekarskim Egzaminem Końcowym. Jeżeli wynik będzie pozytywny, pozostaje zgłosić się do Okręgowej Izby Lekarskiej, złożyć komplet dokumentów, żeby uzyskać prawo do wykonywania zawodu. Jednak, żeby zostać ginekologiem, trzeba jeszcze dalej się kształcić i dostać się na specjalizację położniczo-ginekologiczną, która trwa 5 lat, a następnie zdać egzamin specjalizacyjny, który do najłatwiejszych nie należy. Warto przy tym wspomnieć, że ginekologia należy do jednych z najbardziej obłożonych specjalizacji lekarskich.

Program specjalizacyjny zakłada odbycie 6 staży w zakresie położnictwa i ginekologii, a także 4 na innych oddziałach. W trakcie specjalizacji adepci ginekologii poświęcić muszą także czas na wykonanie kursów, zarówno teoretycznych, jak i praktycznych. Lekarze szkolą się także w realizacji określonych zabiegów, operacji i procedur medycznych. Zgłębiają swoją wiedzę m.in. z zakresu chorób żeńskiego układu rozrodczego, antykoncepcji, onkologii i endokrynologii ginekologicznej, poszerzają umiejętności badania palpacyjnego, USG narządów rodnych, operacji ginekologicznych, opieki nad kobietą w ciąży. W tym czasie lekarz musi przygotować się do samodzielnej pracy ginekologa.

Specjalizacje ginekologiczne

Należy zwrócić uwagę, że ginekolodzy mogą także posiadać oddzielne podspecjalizacje ginekologiczne, które pozwalają ukierunkować się jeszcze bardziej w danym obszarze, ale też wymagają dodatkowego szkolenia.

Ginekologia endokrynologiczna –  skupia się na układzie hormonalnym kobiety, który ma wpływ na przebieg cyklu miesiączkowego. Lekarz ten jest też dobrym wyborem dla kobiet będących w okresie okołomenopauzalnym.

Ginekologia dziecięca – wspiera młode pacjentki, dzieci i nastolatki, które jeszcze nie ukończyły 18 roku życia. Lekarz musi w tym przypadku dysponować wiedzą z zakresu ginekologii i pediatrii. Warto również wspomnieć, że badanie fizykalne w tym przypadku jest także inne w porównaniu do dorosłych kobiet, co również wpływa na specyfikę tej specjalizacji.

Ginekologia onkologiczna – zajmuje się przede wszystkim diagnostyką i leczeniem chorób nowotworowych układu rozrodczego kobiet oraz stanów przednowotworowych, zarówno jajników, jajowodów, pochwy, szyjki macicy, sromu, a także piersi.

Ginekologia uroginekologiczna – skupia się na leczeniu problemów związanych z nietrzymaniem moczu oraz rekonstrukcją dna miednicy.

Ginekologia estetyczna – dziedzina ginekologii zdobywająca coraz większą popularność, która zajmuje się nie tylko poprawą wyglądu kobiecych narządów rozrodczych, ale również ich funkcjonalnością.

Specjaliści poszukujący nowych wyzwań zawodowych mogą szukać atrakcyjnych ofert pracy dla ginekologów na www.hippojobs.pl.

Jakie choroby diagnozuje i leczy ginekolog?

Lekarz ginekolog diagnozuje, a także leczy zaburzenia i choroby związane z kobiecym układem rozrodczym, w tym jajników, jajowodów, macicy, pochwy, jak również piersi. Pacjentki zgłaszają się do specjalisty z powodu różnych chorób, infekcji intymnych, stanów zapalnych, jak również problemów z cyklem owulacyjnym. Ważnym aspektem pracy ginekologa jest także profilaktyka. Kobiety powinny przynajmniej raz w roku zgłosić się, żeby sprawdzić swój stan zdrowia w tym zakresie. W tym celu wykonywane jest badanie palpacyjne, USG ginekologiczne, czy też przeprowadzana cytologia. Ginekolog też doradza w kwestii antykoncepcji. Wśród chorób, którymi zajmuje się  ginekolog, znajdują się chociażby nadżeraka szyjki macicy, endometrioza, zespół policystycznych jajników (PCOS), torbiele jajników, mięśniaki i polipy macicy, ale także nowotwory narządów rodnych. Ciąża to także obszar znajdujący się w gestii zainteresowań lekarza ginekologa, który prowadzi ciążę, przyjmuje porody, zapewnia kobiecie opiekę medyczną w połogu. Jednocześnie istnieje też spora grupa kobiet, która mimo starań nie może zajść w upragnioną ciążę. To także ginekolog pomaga wówczas w wykryciu przyczyny, ale także leczeniu niepłodności.