Diagnosta laboratoryjny - co trzeba zrobić, żeby pracować w zawodzie?
Diagnosta laboratoryjny jest niezwykle ważnym specjalistą w systemie opieki zdrowotnej. Jego rola niejednokrotnie pozostaje w cieniu bardziej znanych zawodów medycznych, jak chociażby lekarz, pielęgniarka, radiolog, położna. Wprawdzie pacjenci rzadko mają bezpośredni kontakt z diagnostą laboratoryjnym, to właśnie od jego pracy zależy dokładne rozpoznanie wielu chorób, monitorowanie zdrowia oraz prowadzenie skutecznego leczenia. Kim dokładnie jest i czym zajmuje się diagnosta laboratoryjny? Co trzeba zrobić, aby pracować w tym zawodzie? W artykule znajdziecie odpowiedzi.
Co robi diagnosta laboratoryjny?
Diagnosta laboratoryjny jest przede wszystkim wykwalifikowanym specjalistą w dziedzinie medycyny laboratoryjnej. Jego praca koncentruje się głównie na analizie materiałów biologicznych w tym krwi, moczu, płynów ustrojowych, tkanek i innych próbek. Dzięki uzyskanym wynikom możliwe jest wykrycie chociażby patogenów chorób, infekcji, zaburzeń metabolicznych, a także określenie stężenia leków, różnego rodzaju substancji toksycznych we krwi lub moczu. To wszystko jest kluczowe w przypadku postawienia trafnej diagnozy przez lekarzy. W swojej codziennej pracy diagnosta laboratoryjny posługuje się zaawansowanymi technologiami oraz sprzętem, aby uzyskać dokładne i wiarygodne wyniki.
Diagnosta laboratoryjny –jak zostać?
Zawód diagnosty laboratoryjnego reguluje Ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. o diagnostyce laboratoryjnej. Określa ona zasady i warunki wykonywania czynności medycyny laboratoryjnej, zawodu diagnosty laboratoryjnego, zasady nadzoru i kontroli medycznych laboratoriów diagnostycznych oraz organizacji i działania samorządu diagnostów laboratoryjnych. Warto pamiętać, że tytuł zawodowy „diagnosta laboratoryjny” podlega ochronie prawnej. Osoba, która chce pracować w tym zawodzie musi mieć nie tylko odpowiednie wykształcenie, umiejętności, ale także uzyskać prawo do jego wykonywania, tak zwane PWZDL (Prawo Wykonywania Zawodu Diagnosty Laboratoryjnego). Jest ono przyznawane przez Krajową Radę Diagnostów Laboratoryjnych. Każde PWZDL ma swój indywidualny numer, diagności są zarejestrowani w ogólnodostępnym rejestrze diagnostów laboratoryjnych prowadzonym przez Krajową Radę. Co więcej, diagności legitymujący się prawem wykonywania zawodu tworzą samorząd zawodowy diagnostów laboratoryjnych.
Jakie warunki musispełniać diagnosta laboratoryjny, aby uzyskać PWZDL?
Osoba ubiegająca się o prawo wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego, musi spełniać określone warunki:
· Wykazać pełną zdolność do czynności prawnych, w tym także to że korzysta z pełni praw publicznych, jak i że nie była prawomocnie skazana za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.
· Musi dysponować zdrowiem pozwalającym na wykonywanie zawodu diagnosty laboratoryjnego.
· Znać język polski w mowie i piśmie w zakresie koniecznym do wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego.
· Wykazać, że dotychczasowym zachowaniem daje rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego oraz przestrzegania zasad etyki zawodowej.
· Posiadać określone kwalifikacje formalne i tytuł zawodowy.
Jakie wykształcenie musi mieć diagnosta laboratoryjny?
Biorąc pod uwagę, jak ważną i odpowiedzialną rolę pełni diagnosta laboratoryjny w systemie opieki zdrowotnej, musi on dysponować odpowiednim przygotowaniem merytorycznym. Stąd też ściśle określono, jaką ścieżkę edukacyjną ma do przejścia. Podjęcie zawodu diagnosty laboratoryjnego dają różnorodne studia, w tym:
· Studia przygotowujące do wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego rozpoczęte po roku akademickim 2018/2019 i zakończone uzyskaniem tytułu zawodowego magistra.
· Ukończone w Polsce jednolite studia magisterskie na kierunku analityka medyczna lub medycyna laboratoryjna i zakończone uzyskaniem tytułu zawodowego magistra.
· Ukończone do 31 grudnia 2028 roku jednolite studia magisterskie lub studia pierwszego i drugiego stopnia na kierunku biologia, biotechnologia, chemia, farmacja lub weterynaria, zakończone uzyskaniem tytułu zawodowego magistra lub równorzędnego oraz ukończone kształcenie podyplomowe w zakresie analityki medycznej w uczelni, która prowadzi studia na kierunku analityka medyczna, potwierdzone egzaminem.
· Ukończone do 31 grudnia 2028 roku jednolite studia magisterskie lub studia pierwszego i drugiego stopnia na kierunku biologia, biotechnologia, chemia, farmacja lub weterynaria, zakończone uzyskaniem tytułu zawodowego magistra lub równorzędnego oraz ukończone do 31 grudnia 2028 roku szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie analityki klinicznej, diagnostyki laboratoryjnej, mikrobiologii lub toksykologii zakończone uzyskaniem tytułu specjalisty.
· Dyplom wydany w państwie spoza Unii Europejskiej, uznany w Polsce za równoważny z polskim dyplomem potwierdzającym tytuł zawodowy magistra na kierunku analityka medyczna.
· Kwalifikacje do wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego uznane w Polsce.
· Kwalifikacje uzyskane przed 1 stycznia 2021 roku w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, uznane w Polsce.
· Tytuł zawodowy licencjata uzyskany w Polsce na kierunku analityka medyczna oraz ukończone studia drugiego stopnia zakończone uzyskaniem tytułu zawodowego magistra na kierunku analityka medyczna.
Praca diagnosta laboratoryjny
Diagnosta laboratoryjny jest poszukiwanym zawodem na rynku pracy w obszarze medycznym. Osoby posiadające odpowiednie wykształcenie, prawo do wykonywania zawodu, które poszukują nowego miejsca zatrudnienia lub dodatkowej pracy mogą znaleźć ciekawe oferty na portalu pracy dla medyków Hippojobs.pl.