Fizjoteraputa a osteopata – różnice i podobieństwa

Fizjoteraputa a osteopata – różnice i podobieństwa

Wiele osób zmagających się z bólem, dolegliwościami układu ruchu zastanawia się, do kogo zwrócić się o pomoc. Rozważania wyboru pomiędzy fizjoterapeutą a osteopatą nie należą do rzadkości, bowiem są to dwie popularne dziedziny terapeutyczne. Niekażdy natomiast orientuje się, jaka jest różnica pomiędzy tymi zawodami, a rozbieżności dotyczą nie tylko samej nazwy, ale też kompetencji. Stąd warto wiedzieć, kiedy udać się do fizjoterapeuty, a kiedy można skorzystać ze wsparcia osteopaty.

Spis Treści

Fizjoterapeuta – czym się zajmuje?

Fizjoterapeuta jest uregulowanym prawnie zawodem medycznym. Specjaliści zajmują się m.in.terapią w przypadku problemów z narządem ruchu, przywracaniem sprawności fizycznej pacjentom, łagodzeniem bólu. Pomagają m.in. pacjentom po wypadkach, udarach, chorobach neurologicznych, zmagających się z osteoporozą, ale też kobietom w ciąży i sportowcom. Osoby, które wykonują ten zawód, muszą mieć nie tylko ukończyć kierunkowe studia, posiadać odpowiednie kwalifikacje, ale również licencję zawodową. Fizjoterapeuci mają własny rejestr zawodowy, zatem każdy może zweryfikować, czy korzysta z usług dyplomowanego fizjoterapeuty, który działa legalnie. To z kolei może uchronić przed nieuczciwymi pseudo specjalistami, którzy swoimi działaniami mogą zaszkodzić zdrowiu.

Osteopata – czym się zajmuje?

W przypadku osteopatów, często zwraca się uwagę na ich holistyczne podejście do zdrowia i leczenia.Tym samym pacjent jest oceniany i analizowany przez osteopatę całościowo, nie tylko poprzez zgłaszane objawy. Zrozumienie przyczyn zaburzeń, problemów zdrowotnych jest tutaj kluczowe. Organizm bowiem tworzy zintegrowaną całość, a poszczególne jego elementy wzajemnie są połączone, wpływając na zdrowie ogólne. Wykorzystując techniki manualne, manipulacje, masaże, a także porady dotyczące ćwiczeń i stylu życia, osteopata dąży do przywrócenia równowagi układu mięśniowo-szkieletowego. Tym samym działa, by zniwelować ból i polepszyć samopoczucie pacjentów.

Jak zostać osteopatą?

W Polsce są prowadzone podyplomowe studia osteopatyczne przeznaczone dla lekarzy i fizjoterapeutów. Muszą w tym przypadku przejść odpowiednie szkolenie, zdać egzamin i obronić pracę dyplomową z zakresu osteopatii. W trakcie nauki adepci osteopatii muszą zdobyć szersze spojrzenie na nieprawidłowości układu ruchowego, jak i funkcjonowania całego organizmu. Stąd niezbędna jest wiedza z zakresu anatomii, fizjologii człowieka, biomechaniki, funkcjonowania i współdziałania organów i narządów człowieka.

Leczenie u osteopaty

Leczenie u osteopaty w dużej mierze skupia się na zapobieganiu pogłębienia problemu zdrowotnego. Polega na zdolnościach organizmu do samoleczenia. Często do tego rodzaju specjaliści zgłaszaj się ludzie odczuwający:

· bóle kończyn, pleców;
· migreny;
· problemy trawienne;
· problemy z układem oddechowym;
· zaburzenia snu;
· nawracające zapalenia zatok.

Zalecone ćwiczenia, a także wdrożone terapie, w tym energetyzacji mięśni, czaszkowo-krzyżowe, techniki równoważenia napięć więzadłowych, mają za zadanie przywrócić sprawność fizyczną, jak również złagodzić odczuwane dolegliwości oraz ograniczyć ryzyko powstawania kontuzji w przyszłości. Osteopaci dążą do zwiększenia ruchomości stawów i wytrzymałości kończyn, a także do zredukowania napięcia organizmu.

Osteopata, czy fizjoterapeuta – kogo wybrać?

Działalność fizjoterapeutów, jak i osteopatów ma na celu usprawnienie funkcji ruchowych, jak i poprawa zdrowia pacjenta. To jest na pewno część, która zbliża te dwa zawody. Natomiast różnice są widoczne w podejściu, które może zdecydować o wyborze specjalisty. Osteopata, jak już wspomnieliśmy traktuje organizm holistycznie, czyli całościowo, szukając problemu dolegliwości. Fizjoterapeuta z kolei skupia swoją uwagę na poszczególnych obszarach ciała, dążąc do poprawy ich funkcjonowania. Dla niego kluczowy jest układ mięśniowo- szkieletowy. Osteopatę z kolei będzie również starał się wpłynąć na układ nerwowy i inne narządy wewnętrzne. Terapie manualne i ćwiczenia są stosowane w przypadku obu zawodów. Fizjoterapeuci natomiast mają do dyspozycji jeszcze inne metody, jak na przykład elektroterapia, czy też fale uderzeniowe. Warto przy tym zaznaczyć, że osteopatia nie jest zamiennikiem dla konwencjonalnej metody leczenia, może stanowić jej wsparcie. Z kolei fizjoterapeuci zajmują się niejednokrotnie pacjentami po urazach, z przewlekłymi dolegliwościami, którzy tylko za pomocą fizjoterapii mogą wrócić do sprawności.

Wybór między osteopatą a fizjoterapeutą zależy w dużej mierze od rodzaju i specyfiki dolegliwości. Specjaliści obu profesji powinni dysponować dużą wiedzą i umiejętnościami, żeby móc skutecznie pomóc pacjentom. Jeżeli ktoś szuka pracy w obu zawodach, może nowych ofert poszukać na Hippojobs.