Ile zarabia dentysta – wykształcenie, praca, specjalizacje
Zawód stomatologa od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jest to praca wymagająca zdobycia dużej wiedzy i praktycznych umiejętności. Do głównych zadań dentysty należy diagnozowanie oraz leczenie chorób zębów, dziąseł, jamy ustnej, korygowanie wad zgryzu. Zgodnie z danymi, które udostępnia Naczelna Izba Lekarska w Polsce ten zawód wykonuje ponad 40 tys. lekarzy dentystów. Wśród nich jest zdecydowanie więcej kobiet. Wiele osób decyduje się na ten zawód z uwagi na duże zapotrzebowanie na rynku na stomatologów, jak i atrakcyjne zarobki. Co zatem trzeba zrobić, żeby zostać dentystą?
Studia lekarsko-dentystyczne
Przede wszystkim, żeby zostać stomatologiem trzeba ukończyć jednolite pięcioletnie studia lekarsko-dentystyczne. W ich trakcie studenci zdobywają wiedzę m.in. z chemii, biologii, anatomii, stomatologii zachowawczej, endodoncji, protetyki. Po zakończeniu nauki zyskują dyplom i tytuł zawodowy - lekarz dentysta, a tym samym ograniczone prawo wykonywania zawodu. Wówczas mogą odbyć roczny staż podyplomowy w gabinecie stomatologicznymi podejść do Lekarskiego Dentystycznego Egzaminu Końcowego (LDEK). Po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu mogą w okręgowej radzie lekarskiej ubiegać się w końcu o prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty. Wtedy też mogą starać się o zdobycie specjalizacji stomatologicznej.
Specjalizacje stomatologiczne
Dentyści mają szansę wybierać spośród kilku specjalizacji. Niektóre z nich trwają minimum trzy lata, inne natomiast wymagają nawet sześcioletniego przygotowania, jak ma to chociażby miejsce w przypadku chirurgii szczękowo-twarzowej. Do specjalizacji dentystycznych zalicza się:
· Chirurgia stomatologiczna - obejmuje wykonywanie operacji w jamie ustnej, w tym usuwanie zębów, nowotworów, rekonstrukcji szczęki.
· Chirurgia szczękowo-twarzowa - w tym przypadku zajmuje się jeszcze bardziej trudnymi i skomplikowanymi problemami szczeki, jamy ustnej i twarzy.
· Ortodoncja - obejmuje leczenie wad zgryzu, nieprawidłowości szczękowo-twarzowych, a także korygowanie wad uzębienia.
· Periodontologia - zajmuje się tkankami zębów i tkankami miękkimi jamy ustnej.
· Protetyka stomatologiczna - skupiona jest na wypełnieniu braków w uzębieniu.
· Stomatologia dziecięca - specjalista z tej dziedziny, czyli pedodonta, zajmuje się uzębieniem dzieci.
· Stomatologia zachowawcza z endodoncją - czyli stomatologia ogólna, która zajmuje się leczeniem ubytków w uzębieniu.
· Epidemiologia – interesuje się profilaktyką i leczeniem chorób jamy ustnej w społeczeństwie.
· Zdrowie publiczne – także zajmuje się leczeniem i dbaniem o higienę jamy ustnej w populacji.
Cechy dobrego dentysty
Bez wątpienia stomatolog musi posiadać dużą wiedzę, żeby móc profesjonalnie wykonywać ten zawód. Biorąc pod uwagę ciągły rozwój stomatologii, trzeba się liczyć z koniecznością stałego dokształcania się, śledzenia nowości zarówno w kraju, jak i na świecie, a także zdobywania kolejnych kwalifikacji. Dodatkowo, z uwagi na specyfikę tego zawodu, niezbędne są także pewne zdolności manualne. Dentysta pracuje bezpośrednio z ludźmi, którzy niejednokrotnie boją się zabiegów dentystycznych. Stąd też ważne są umiejętności budowania odpowiednich relacji z pacjentami, tworzenia bezpiecznej i przyjaznej atmosfery w gabinecie. Tak, żeby pacjenci mieli zaufanie do swojego dentysty, wracali do niego i polecali innym.
Gdzie można pracować, jako stomatolog?
Dentyści mają w rzeczywistości kilka opcji podjęcia pracy. Miejsca zatrudnienia czekają na nich zarówno w publicznych zakładach opieki zdrowotnej, szpitalach i klinikach. Stomatologów można także spotkać w placówkach edukacyjnych, dobrze znanych szkolnych gabinetach dentystycznych. Jednak duża grupa lekarzy stomatologów pracuje w prywatnym sektorze, który mocno jest rozwinięty w Polsce. Niejednokrotnie wraz z własnym rozwojem, zdobyciem doświadczenia, lekarze decydują się na otwarcie własnego gabinetu stomatologicznego.
Ile zarabiają dentyści?
Wysokość zarobków stomatologa zależy od wielu czynników. Nie bez znaczenia pozostaje doświadczenie, lata praktyki, a także rodzaj posiadanych umiejętności i specjalizacji dentystycznych. Wiadomo, że niektóre są lepiej opłacane niż inne. Do tego należy brać pod uwagę, jaki rodzaj umowy obowiązuje lekarza, czy jest to praca wykonywana komercyjnie, czy też na NFZ. Wysokość zarobków determinuje także miejsce wykonywania pracy, czy to jest placówka publiczna, czy też prywatna, a być może we własnym gabinecie. Do tego dochodzi region kraju, który także ma wpływ na wysokość osiąganych dochodów.
Od 1 lipca 2023 r. lekarz dentysta bez specjalizacji, zatrudniony na pełnym etacie, musi zarabiać co najmniej 7551,92 zł brutto, natomiast ze specjalizacją minimum 9201,92 zł brutto. Nie są to jednak kwoty, które satysfakcjonowałyby zdecydowaną większość stomatologów, zwłaszcza tych z doświadczeniem. Najczęstszą formą rozliczenia miedzy lekarzem dentystą a prywatnym gabinetem jest procent od uzyskanego przychodu. Mniej doświadczony stomatolog może liczyć na stawki zaczynające się od 30 procent. Z kolei specjaliści, zwłaszcza Ci z poszukiwanymi specjalizacjami mogą nawet liczyć na 50 procent. Zarobki dentystów mogą być bardzo różne od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie, gdy na przykład mamy do czynienia z lekarzem z własną kliniką.
Dentyści mogą dosyć łatwo znaleźć pracę, także dodatkową, a ofert można szukać chociażby na portalu Hippojobs.