Ile zarabia ginekolog?

Ile zarabia ginekolog?

Praca lekarza ginekologa cieszy się w społeczeństwie dużym uznaniem. Nie jest to łatwy zawód, wymaga od specjalisty umiejętności diagnozowania i leczenia wielu chorób i zaburzeń związanych z funkcjonowaniem kobiecego układu rozrodczego. Do tego lekarze przeprowadzają zabiegi i operacje. Ginekolog jest także położnikiem, otacza opieką medyczną kobiety będące w ciąży i po porodzie. Zanim adept ginekologii stanie się samodzielnym specjalistą w tym obszarze, musi poświęcić wiele czasu na zdobywanie wiedzy, ale też praktycznych umiejętności. Pracując w zawodzie może jednak liczyć na liczne oferty pracy, jak również atrakcyjne wynagrodzenie.

Spis Treści

Praca ginekolog – czym się zajmuje? 

Do zadań lekarza ginekologa należy nie tylko diagnozowanie i leczenie zaburzeń układu płciowego kobiet, ale także profilaktyka, która pozwala zapobiegać powstawaniu wielu groźnych chorób. Lekarz ginekolog też doradza w zakresie antykoncepcji. Pacjentkami ginekologów są kobiety w różnym wieku - dziewczynki, nastolatki, kobiety w wieku rozrodczym, będące w ciąży, jak i starsze panie, już po menopauzie. Specjaliści wykonują różnego rodzaju badania, w tym:

· palpacyjne pochwy (badanie dwuręczne),
· przeprowadzają cytologię,
· badanie ultrasonograficzne.

Lekarze ginekolodzy wykonują także mało inwazyjne zabiegi laparoskopowe i histeroskopowe, cesarskie cięcia, do tego mogą być zaangażowani do prowadzenia rozległych operacji w obrębie narządów rodnych, gdy na przykład do usunięcia jest zmiana nowotworowa. Poszczególni lekarze także specjalizują się w leczeniu niepłodności, część z nich także za pomocą metod wspomaganego rozrodu – in vitro. Szczególnym okresem w życiu kobiety, kiedy często odbywa wizyty i konsultacje u lekarza ginekologia, jest ciąża. Ginekolog także przyjmuje porody, opiekuje się pacjentką w czasie połogu, a także noworodkiem. Towarzyszą im w ważnych, ale też niejednokrotnie trudnych momentach życia. Stąd też pozapraktycznymi umiejętnościami, lekarze powinni wykazywać się empatią, zrozumieniem, umiejętnością budowania zaufania z pacjentkami, które niejednokrotnie powierzają im nie tylko swoje zdrowie i życie, ale także swojego dziecka. Ginekolodzy mogą się również specjalizować w różnych obszarach ginekologii m.in. w onkologii ginekologicznej, endokrynologii ginekologicznej, ginekologii dziecięcej, chirurgii ginekologicznej, a także ginekologii estetycznej.

Gdzie szukać pracy, jako ginekolog?

Zawód ginekologa daje wiele możliwości rozwoju, a także perspektywy na ciekawą pracę. Jest to zapewne dobra inwestycja w przyszłość, choć wymaga wielu poświęceń i trudu. Miejsc, gdzie zatrudnia się ginekologów jest wiele. Pracę podejmują w ośrodkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), prywatnych oraz publicznych klinikach i szpitalach, nie tylko na oddziałach ginekologicznych i położniczych, ale też neonatologicznych i oddziałach wewnętrznych. Także obranie odpowiedniej ścieżki kariery przysparza niektórym lekarzom nie lada dylematu. Praca w przychodni sprzyja lepszemu poznaniu pacjentki, obserwowaniu wyników leczenia, z drugiej strony trzeba się liczyć z ograniczonym czasem przeznaczonym na wizyty pacjentów. Bardziej dynamiczne i zmienne sytuacje dają szpitale, które jednak mogą być też bardziej stresujące i obciążające dla lekarzy. Wielu ginekologów po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia decyduje się na otwarcie własnego gabinetu lekarskiego. Zapotrzebowanie na tego usługi jest dosyć duże, choć w takim przypadku obok umiejętności typowo medycznych przydają się także te dotyczące prowadzenia własnego biznesu.

Warto przy tym wspomnieć, że jest to zawód wymagający ciągłego dokształcania się, śledzenia nowości w obszarze ginekologii. Medycyna to dziedzina w której wiele się dzieje i ciągle się rozwija. Chcąc skutecznie i efektywnie pomagać swoim pacjentom należy być na bieżąco z wynikami badań naukowych, nowinkami technologicznymi. Zdolności interpersonalne także są ważne, szczególnie, gdy lekarze chcą, żeby pacjentki do nich wracały i polecały ich innym kobietom.

Ile zarabiają lekarze ginekolodzy?

Wynagrodzenie lekarzy ginekologów w dużej mierze zależą od kilku istotnych czynników. Jednym z nich jest miejsce pracy, czy jest to przychodnia, szpital, czy też własna praktyka lekarska. Do tego dochodzi lokalizacja, w tym również województwo, inaczej sytuacja może wyglądać w dużym mieście, w porównaniu do małej miejscowości. Nie bez znaczenia pozostaje także forma zatrudnienia, a także staż pracy, zdobyte doświadczenie oraz umiejętności. Uzyskany tytuł naukowy, prestiż także korzystnie może oddziaływać na zarobki.

Jeżeli bierzemy pod uwagę uregulowane ustawowo najniższe wynagrodzenia dla pracowników ochrony zdrowia, to od 1 lipca 2023 roku zarobki lekarzy ginekologów ze specjalizacją nie mogą być niższe od 9201 zł brutto. Wielu ginekologów jednak zarabia więcej niż ta kwota. Statystyki wynagrodzeń wskazują, że średnie zarobki lekarzy ginekologów oscylują między 10000 a 20000 zł. Należy również wziąć pod uwagę, że lekarze ginekolodzy niejednokrotnie świadczą swoje usługi nie tylko w jednym podmiocie.

Szukając nowych miejsc zatrudnienia dla ginekologa warto zajrzeć na stronę Hippojobs, gdzie na bieżąco są publikowane nowe oferty pracy dla medyków.