Ile zarabia pielęgniarka w Polsce?
Praca pielęgniarki to wymagający, odpowiedzialny i niezwykle ważny zawód, który niestety nie zawsze jest należycie doceniany. Obecnie w Polsce zatrudnionych jest około 230 tys. pielęgniarek, ale ta liczba może się w najbliższych latach znacznie zmniejszyć. Warto bowiem pamiętać, że średni wiek pracujących pielęgniarek wynosi obecnie około 54 lata, stąd wkrótce wiele z nich przejdzie na emeryturę. Wprawdzie systemowo sytuacja pielęgniarek i stawki wynagrodzenia poprawiają się, jednak nadal wiele z nich zarabia mniej, niż powinno. Przyjrzyjmy się bliżej czynnikom wpływającym na zarobki pielęgniarek.
Praca pielęgniarka – czym się zajmuje?
Pielęgniarki otaczają pacjentów kompleksową opieką medyczną i udzielają przy tym określonych świadczeń zdrowotnych – diagnostycznych, leczniczych, rehabilitacyjnych, jak i medycznych czynności ratunkowych. Rozpoznają potrzeby i problemy pielęgnacyjne pacjentów. Realizują zalecenia lekarskie, tym samym podają leki, wykonują zastrzyki, ale również mogą asystować lekarzom podczas zabiegów i operacji. Ich wiedza i umiejętności pozwalają także na podejmowanie niektórych czynności z obszaru diagnostyki medycznej, a także prowadzenia działań z zakresu edukacji i promocji zdrowia. Zasadniczo pielęgniarki są blisko pacjentów, niejednokrotnie nie tylko pomagają im pod względem medycznym, ale również wspierają poprzez rozmowę i empatyczne zachowanie.
Wykształcenie i doświadczenie pielęgniarek
Osoby, które chcą wykonywać zawód pielęgniarki muszą ukończyć studia medyczne na kierunku pielęgniarstwo, a także uzyskać prawo do wykonywania zawodu. Już trzyletnie studia licencjackie umożliwiają otrzymanie uprawnień w tym zawodzie. Jednak wiele osób decyduje się kontynuować edukację na magisterskich studiach drugiego stopnia. Pielęgniarki w ten sposób mogą zdobyć wiedzę w zakresie określonej specjalizacji, innym sposobem są studia podyplomowe. Żeby pielęgniarka uzyskała prawo do wykonywania zawodu musi złożyć odpowiedni wniosek, wraz z kopią dyplomu ukończenia studiów pielęgniarskich oraz zaświadczeniem lekarskim o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu od lekarza medycyny pracy do Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji można już podjąć pracę w zawodzie. Praca w tym obszarze jest zdominowana przez kobiety, choć ostatnio coraz więcej mężczyzn decyduje się wykonywać ten zawód.
Specjalizacje pielęgniarek
Pielęgniarki mają możliwość uzyskać określoną specjalizację, dzięki którym ich zarobki mogą być wyższe, ale również pozwalają na większy wybór miejsc pracy. Warto również wziąć pod uwagę, że pielęgniarki posiadające dodatkowe uprawnienia są bardziej poszukiwane przez pracodawców. Niestety nie na każdą specjalizację jest tak łatwo się dostać. Pielęgniarki mają do wyboru:
· pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki, |
· pielęgniarstwo chirurgiczne,
· pielęgniarstwo geriatryczne,
· pielęgniarstwo internistyczne,
· pielęgniarstwo onkologiczne,
· pielęgniarstwo operacyjne,
· pielęgniarstwo opieki długoterminowej,
· pielęgniarstwo opieki paliatywnej,
· pielęgniarstwo pediatryczne,
· pielęgniarstwo psychiatryczne,
· pielęgniarstwo ratunkowe,
· pielęgniarstwo rodzinne,
· ochrona zdrowia pracujących.
Zarobki pielęgniarek
Pensje pielęgniarek zależą od wielu czynników. Niezmiernie istotnym elementem okazuje się tutaj wykształcenie. Pod uwagę brany jest również staż pracy, ale i miejsce zatrudnienia. Firmy z sektora prywatnego mogą proponować ciekawsze warunki finansowe, chociaż z drugiej strony publiczne szpitale, czy przychodnie oferują pielęgniarkom dodatki stażowe. Znacznie chętniej tutaj preferowana jest umowa o pracę, etat łączy się z określonymi zabezpieczeniami socjalnymi i pewnością zatrudnienia. Niejednokrotnie zdarza się też, że pielęgniarki podejmują dodatkową pracę w różnych miejscach.
Pielęgniarki zarobki w ochronie zdrowia
Ustawa o najniższych wynagrodzeniach niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych gwarantuje coroczną rewaloryzację pensji, w tym również pielęgniarek. Rewaloryzacja ma miejsce w lipcu i uzależniona jest od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym. W przypadku pielęgniarek minimalna pensja jest uzależniona od wymaganych kwalifikacji na danym stanowisku. Tym samym szacowane minimalne zarobki pielęgniarek i położnych od 1 lipca 2023 roku wyniosą (kwoty brutto):
· magister pielęgniarstwa - 8186,53 zł
· pielęgniarka z wymaganym wykształceniem magisterskim bez specjalizacji; pielęgniarka z wymaganym wyższym wykształceniem (studia pierwszego stopnia) i specjalizacją; pielęgniarka z wymaganym średnim wykształceniem i specjalizacją - 6473,07 zł
· pielęgniarka z wymaganym wyższym wykształceniem na poziomie studiów I stopnia; pielęgniarka z wymaganym średnim wykształceniem bez specjalizacji - 5965,38 zł
Taki podział budzi czasami spory pielęgniarek z pracodawcami. Zdarza się bowiem, że nieuznawane są zdobyte doświadczenie, posiadane kwalifikacje, a co za tym idzie brak podwyżek oraz zakwalifikowanie do niższych grup.
Jak wyglądają pensje pielęgniarek?
Jak widać trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pozornie proste pytanie. Pewien pogląd dają minimalne wynagrodzenia w tym zawodzie. W rzeczywistości mogą się one znacznie różnić, biorąc pod uwagę miejsce zatrudnienia, zakres obowiązków, ale też kwalifikacje. Jeżeli natomiast ktoś szuka nowych wyzwań zawodowych, ofert pracy może szukać na Hippojobs.