Ile zarabia położna w Polsce?

Ile zarabia położna w Polsce?

Praca położnej kojarzona jest głównie z opieką nad kobietą w ciąży, podczas porodu i w pierwszym okresie macierzyństwa. To jednak jest duże uproszczenie. Położne pomagają kobietom na różnych etapach ich życia, a zakres podejmowanych przez nich czynności medycznych jest dosyć szeroki. Bez wątpienia zawód położnej jest wymagający i odpowiedzialny. Do jego wykonywania niezbędne jest odpowiednie wykształcenie, doświadczenie, ale też pewne cechy charakteru, które pozwalają zapewnić pacjentkom właściwą opiekę medyczną. Ile natomiast zarabiają położne? Postaramy się na to pytanie odpowiedzieć w tym artykule, pokazując równocześnie czynniki, które mają wpływ na wynagrodzenie położnej.

Spis Treści

Praca położna – czym się zajmuje?

Opieka medyczna zapewniana przez położne nie ogranicza się tylko do ciąży, porodu, połogu i opieki nad noworodkiem. Specjalistki sprawujące ten zawód świadczą szereg usług pielęgnacyjnych wobec pacjentek zmagających się z chorobami ginekologicznymi, również onkologicznymi. Położne zajmują się promocją zdrowia, edukacją seksualną, w zakresie planowania rodziny. Z pomocy położnej mogą zatem korzystać dziewczynki, które dopiero dojrzewają, jak również kobiety w wieku rozrodczym i dojrzałe wchodzące w okres menopauzy.

Do głównych zadań w pracy położnej można zatem zaliczyć udzielanie świadczeń zdrowotnych, jak:

· rozpoznawanie ciąży, sprawowanie opieki nad kobietą w ciąży fizjologicznej, a także prowadzenie w określonym zakresie badań monitorujących przebieg ciąży;
· kierowanie na badania;
· prowadzenie porodu fizjologicznego oraz monitorowanie płodu;
· przyjmowanie porodów naturalnych, podejmowanie koniecznych działań w sytuacjach nagłych, do czasu przybycia lekarza;
· sprawowanie opieki nad matką i noworodkiem w okresie poporodowym, również udzielanie porad laktacyjnych;
· realizację zleceń lekarskich w procesie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji;
· samodzielne udzielanie w określonym zakresie świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych;
· prowadzenie profilaktyki w obszarze chorób kobiecych i patologii położniczych;
· sprawowanie opieki położniczo-ginekologicznej nad kobietą;
· prowadzenie działalności edukacyjno-zdrowotnej w zakresie: przygotowania do życia w rodzinie, metod planowania rodziny oraz ochrony macierzyństwa i ojcostwa,  przygotowywania do rodzicielstwa oraz pełnego przygotowania do urodzenia dziecka, także z poradnictwem na temat higieny i żywienia. 

Wykształcenie i doświadczenie położnych

Położna to zawód medyczny, który wymaga odpowiedniego wykształcenia, kompetencji. Osoby chcące pełnić ten zawód w Polsce muszą ukończyć studia na kierunku położniczym. W zakresie licencjackich studiów poza zajęciami trzeba odbyć również praktyki i zdać egzamin dyplomowy. Kolejnym etapem są studia magisterskie, gdzie również odbywają się nie tylko zajęcia merytoryczne, ale również wymagane są praktyki kliniczne, przygotowujące do zawodu. Kształcenie położnych skupia się zatem nie tylko na pozyskiwaniu wiedzy medycznej, ale również zdobywaniu doświadczenia i praktyki. Oczywiście te elementy są niezwykle ważne, jednak bez pewnych cech charakteru trudno dobrze wykonywać taką pracę. Położna bez wątpienia powinna być empatyczna, opiekuńcza, lubić ludzi, w tym dzieci. Ważne jest także cierpliwość i odporność na stres, bowiem nieraz muszą podejmować trudne decyzje pod presją czasu i otoczenia. Niejednokrotnie mają do czynienia z intymnymi i delikatnymi sytuacjami dla pacjentek, stąd dyskrecja jest tutaj pożądana.

Specjalizacje położnych

Położne mogą także w ramach kształcenia zdobyć określoną specjalizację, co podnosi ich kwalifikacje i pozwala uzyskać dodatkoweumiejętności. Specjalizacja dla położnych może być prowadzona w dziedzinach pielęgniarstwa:
· ginekologiczno-położniczego;
· rodzinnego,
· epidemiologicznego,
· neonatologicznego.

Płace położnych w ochronie zdrowia

W ochronie zdrowia obowiązuje ustawa o najniższych wynagrodzeniach niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Zapewnia ona coroczną rewaloryzację pensji w odniesieniu do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej. Minimalne zarobki brutto położnych od 1 lipca 2023 roku powinny wynosić:
· magister położnictwa - 8186,53 zł;
· położna z wymaganym wykształceniem magisterskim bez specjalizacji; położna z wymaganym wyższym wykształceniem (studia pierwszego stopnia) i specjalizacją; położna z wymaganym średnim wykształceniem i specjalizacją - 6473,07 zł;
· położna z wymaganym wyższym wykształceniem na poziomie studiów I stopnia; położna z wymaganym średnim wykształceniem bez specjalizacji - 5965,38 zł .

Zarobki położnych

Wiele czynników ma wpływ na finalne zarobki położnych. Nie bez znaczenia pozostaje lokalizacja, staż pracy, wykształcenie, ale również miejsce pracy – czy jest to placówka publiczna, czy prywatna, zazwyczaj w tych drugich wynagrodzenie jest nieco wyższe. Niejednokrotnie położne poza swoim głównym miejscem pracy podejmują dodatkowe zatrudnienie, np. w szkołach rodzenia. Położne są zatrudniane w szpitalach ginekologiczno-położniczych, przychodniach, ale również można je spotkać w klinikach leczenia niepłodności. Gdzie szukać ofert pracy? Można je znaleźć na stronach konkretnych ośrodków medycznych, ale również w portalach pracy dla specjalistów z dziedziny medycyny, jak Hippojobs.pl.