Ile zarabia ratownik medyczny – gdzie znaleźć pracę?

Ile zarabia ratownik medyczny – gdzie znaleźć pracę?

Ratownicy medyczni pełnią niezmiernie ważny zawód medyczny, zwłaszcza w sytuacjach, gdy zdrowia i życia człowieka jest zagrożone. Nie każdy może wykonywać trudną pracę ratownika. Wymaga ona nie tylko wiedzy, sprawności fizycznej, ale również siły psychicznej, umiejętności radzenia sobie w stresujących sytuacjach. Odpowiedzialność jest zatem ogromna, ale czy za tym idzie odpowiednie wynagrodzenie?

Spis Treści

Jak zostać ratownikiem medycznym?

Obecnie kandydat na ratownika musi ukończyć, co najmniej studia licencjackie na kierunku ratownictwo medyczne. Nie są to łatwe studia, ale napewno bardzo interesujące. Zanim ratownik rozpocznie pracę w zawodzie musi także odbyć półroczne praktyki i zdać pomyślnie Państwowy Egzamin z Ratownictwa Medycznego (PERM). Egzamin weryfikuje wiedzę m.in.

· z medycznych czynności ratunkowych,
· pierwszej pomocy,
· medycyny katastrof,
· anatomii i fizjologii,
· chorób wewnętrznych,
· chirurgii,
· pediatrii,
· psychiatrii.

Zdecydowanie są to dosyć trudne zagadnienia, ale są jednocześnie niezbędne, żeby ratownik mógł skutecznie i bezpiecznie, zarówno dla pacjenta, jak i dla siebie, sprawować swoje obowiązki. Przyszły ratownik medyczny musi także posiadać pełną zdolność do czynności prawnych, a także odpowiedni stan zdrowia pozwalający na wykonywanie tego zawodu. Jest jeden jeszcze aspekt, poza powyżej wymienionymi kwestiami, ratownik medyczny musi wykazać się także znajomością języka polskiego, wystarczającą do wykonywania tego zawodu.

Rozwój zawodowy ratowników medycznych – jak wygląda?

Ratownicy medyczni powinni ciągle doskonalić swoje umiejętności, warto również i w tej dziedzinie zdobywać kolejne kwalifikacje. Można chociażby je uzyskać na studiach II stopnia, magisterskich o specjalizacji ratownik medyczny. Absolwenci z takim tytułem mogą w ten sposób rozszerzyć swoje uprawnienia do udzielania pomocy, a także pozytywnie wpłynąć na rozwój swojej kariery. Wielu ratowników medycznych także postanowiło nieco zmienić swój kierunek, decydując się na studia pielęgniarskie, by w przyszłości rozpocząć pracę w charakterze pielęgniarza lub pielęgniarki. Ścieżka rozwoju od ratownika medycznego do pielęgniarza nie jest rzadkością.

Praca ratownika medycznego – zadania

Obowiązki ratownika medycznego w dużej mierze zależą od miejsca jego zatrudnienia. Ratownicy zajmują się zabezpieczaniem osób znajdujących się w miejscu zagrożenia, w tym przy wypadkach i katastrofach. Planują, organizują i nadzorują działania ratownicze. Muszą umieć posługiwać się sprzętem ochrony osobistej. Do ich zadań należy także ocena stopnia utraty przytomności oraz zabezpieczenia funkcji życiowych osoby nieprzytomnej, a także wykonywanie czynności i zabiegów ratowniczych w stanach zagrożenia życia. Ratownicy także udzielają wsparcia psychologicznego osobom, których zdrowie lub życie jest zagrożone. Zajmują się też transportem chorych. Co więcej ratownicy muszą kontrolować leki, materiały opatrunkowe, środki wykorzystywane do ratowania, a przy okazji prowadzić dokumentacje w zakresie udzielonej pomocy.

Cechy dobrego ratownika medycznego

Praca ratownika medycznego jest bardzo wymagająca zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Nie wszystkie osoby wybierające się na ten kierunek medyczny zdają sobie sprawę, z jakimi sytuacjami przyjdzie im się zmierzyć w pracy. Ratownicy muszą mieć dobrą kondycję, siła, ta w mięśniach, niejednokrotnie jest tu przydatna. Do tego powinni być odporni na stres, potrafić szybko podejmować decyzje w ekstremalnych i trudnych sytuacjach, jednocześnie umieć obserwować i analizować docierające sygnały. Muszą szybko reagować, potrafić zapanować nad ludźmi. Do tego jest to praca zespołowa, powinni potrafić współdziałać z innymi.

Gdzie ratownik medyczny może pracować?

Ratowników medycznych można spotkać w różnych miejscach pracy, nie tylko w karetce, z którą zazwyczaj są kojarzeni. Zatrudnienie znajdują w pogotowiu ratunkowym, także lotniczym i górskim, w szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR), na izbach przyjęć, oddziałach intensywnej terapii. Specjaliści też wykonują swoje obowiązki w policji, straży pożarnej, a także wojsku. Niejednokrotnie są zatrudniani w prywatnych firmach medycznych, a także zakładach produkcyjnych, które muszą utrzymywać jednostki ratunkowe. Ratownicy medyczni także znajdują zatrudnienie w placówkach szkoleniowych, centrach zarządzania kryzysowego. Jeżeli ktoś myśli o zmianie pracy lub znalezieniu dodatkowej to oferty pracy może także znaleźć na portalu Hippojobs.

Ile zarabia ratownik medyczny?

Wysokość pensji ratowników medycznych zależy od kilku czynników. Ważne jest miejsce zatrudnienia, lokalizacja, zdobyte doświadczenie i staż pracy. Także forma zatrudnienia nie pozostaje bez znaczenia. Od lipca 2023 roku, zgodnie z ustawą, minimalna pensja ratownika medycznego na etacie wynosi 5965 zł brutto. Natomiast w 2024 roku ma wzrosnąć ona do poziomu 6726 zł (brutto). Do podstawowej pensji mogą dochodzić różnego rodzaju premie, dodatki za pracę w godzinach nocnych i dni świąteczne.