Ile zarabia rejestratorka medyczna?
Zespół placówek medycznych tworzą nie tyko lekarze, pielęgniarki, położne, fizjoterapeuci, ale również rejestratorki medyczne. To one zazwyczaj mają pierwszy kontakt z pacjentami, umawiają wizyty, badania, a także prowadzą dokumentację medyczną. Muszą przy tym posiadać wiedzę na temat świadczonych usług, żeby móc w razie potrzeby udzielić informacji kontaktującym się z placówką osobom. Jest to niezmiernie ważna i wymagająca praca z innymi ludźmi. Postaramy się odpowiedzieć, jakiego wynagrodzenia można się spodziewać na takim stanowisku.
Praca rejestratorka medyczna – czym się zajmuje?
Rejestratorka medyczna to zawód o charakterze biurowym, który wymaga kontaktu z pacjentami. Jak sama nazwa wskazuje taka osoba obsługuje rejestrację pacjentów jednostki medycznej. To oznacza, że przyjmuje zgłoszenia pacjentów telefonicznie lub bezpośrednio w placówce, ustala terminy konsultacji, badań, zabiegów. Odpowiadają też napytania dotyczące świadczonych usług medycznych. Co więcej rejestratorki medyczne prowadzą dokumentację medyczną, zajmują się ich gromadzeniem oraz archiwizacją. Przekazują także informacje dotyczące kwestii formalnych leczenia, jak również warunków finansowych. Mogą weryfikować ubezpieczenia zdrowotne, a w prywatnych jednostkach medycznych przyjmują płatności od pacjentów, a także gdy jest to potrzebne wystawiają faktury. Rejestratorki medyczne mają dostęp do wrażliwych informacji, muszą tym samym ściśle przestrzegać tajemnicy zawodowej i przepisów dotyczących ochrony danych osobowych.
Wiele wyzwań, obowiązków i zadań czeka na rejestratorkę medyczną w codziennej pracy. Za najważniejsze z nich można uznać:
· bieżąca obsługa pacjentów i ich rejestracja na wizyty,
· prowadzenie dokumentacji medycznych,
· rozliczanie świadczonych usług medycznych, prowadzenie kalkulacji,
· weryfikowanie ubezpieczeń i wynikających z nich uprawnień pacjenta,
· uzupełnianie, przechowywanie i archiwizacja dokumentacji medycznej,
· wydawanie pacjentom wyników badań, dokumentacji medycznej,
· sporządzanie okresowych sprawozdań statystycznych i finansowych,
· obsługa urządzeń biurowych znajdujących się w rejestracji,
· przekazywanie dokumentacji do odpowiednich gabinetów lekarskich i laboratoriów,
· dbanie o kalendarz wizyt, w tym zapisywanie, odwoływanie oraz zmiany terminów,
· wspieranie personelu medycznego w kontaktach z pacjentami,
· przyjmowanie zgłoszeń, uwag pacjentów,
· przekazywanie informacji w obszarze oferowanych usług medycznych.
Wykształcenie i umiejętności rejestratorki medycznej
Zawód rejestratorki medycznej jest idealny dla osób interesujących się medycyną, ale nie koniecznie posiadających w tym kierunku wykształcenie, jak również dla lubiących kontakt z innymi ludźmi. Dobra organizacja, empatia i umiejętność zachowania spokoju w stresujących sytuacjach bez wątpienia pomaga w sprawnym, profesjonalnym i wielozadaniowym wykonywaniu tej pracy. Wprawdzie nie jest wymagane określone wykształcenie, ale wskazane jest przynajmniej ukończenie liceum ogólnokształcącego, albo technikum ekonomicznego. Niektóre szkoły policealne również oferują kształcenie w zawodzie rejestratorki medycznej, przygotowując kandydatów do obowiązków czekających w przychodniach, klinikach, czy też szpitalach. Przydatną umiejętnością jest znajomość języków obcych, która pozwoli komunikować się z pacjentami. Dodatkowo rejestratorki muszą obsługiwać komputer i specjalistyczne programy medyczne, które używane są w placówkach, zwłaszcza te do prowadzenia kalendarzy wizyt, ale również systemów rejestrowo-księgowych. Przyjmując płatności muszą też znać zasady obsługi kasy fiskalnej i terminala płatniczego. Zazwyczaj jednak placówki zapewniają kandydatom szkolenia wstępne, które pozwalają nabyć podstawową wiedzę i umiejętności w tym zakresie.
Cechy dobrej rejestratorki medycznej
Poza umiejętnościami obsługi urządzeń biurowych, programów komputerowych nie bez znaczenia pozostają kompetencje miękkie. Stąd ważne są pewne cechy, którymi powinna się charakteryzować dobra rejestratorka medyczna. Warto, aby była:
· uprzejma,
· życzliwa,
· pomocna,
· cierpliwa,
· konsekwentna,
· odpowiedzialna,
· dokładna,
· asertywna.
Wynagrodzenie - zarobki rejestratorki medycznej
Osoby zatrudniające się w roli rejestratorki medycznej chwalą sobie przede wszystkim stabilność pracy. Zakres obowiązków choć dosyć szeroki jest tu w miarę jasno określony, co szczególnie sobie chwalą osoby, które nie lubią ciągłych zmian, podróży służbowych. Zarobki rejestratorek medycznych zależą od wielu czynników, chociażby od miejsca zatrudnienia, czy jest to instytucja publiczna, czy prywatna, doświadczenia, znajomości języków obcych. Generalnie oscylują mniej więcej od około 4000 złotych brutto. Oczywiście stawki mogą być wyższe i niższe od tej kwoty. Praca ta bez wątpienia pozwala na zdobycie umiejętności przydatnych i cenionych na rynku pracy. Poza podstawowym wynagrodzeniem, rejestratorki medyczne mogą niejednokrotnie liczyć na dodatkowe benefity, w postaci chociażby prywatnej opieki zdrowotnej oraz dodatków motywacyjnych. Gdzie można takie oferty pracy znaleźć?Na stronach placówek medycznych, ale też portalach pracy dla branży medycznej, jak Hippojobs.