Lekarz medycyny rodzinnej  – czym się zajmuje i ile zarabia?

Lekarz medycyny rodzinnej – czym się zajmuje i ile zarabia?

Specjalizacja z medycyny rodzinnej przygotowuje lekarza do pełnienia opieki medycznej zarówno nad dziećmi, jak i osobami dorosłymi. Medyk tej dziedziny zajmuje się zarówno diagnozowaniem, kompleksowym leczeniem, jak również profilaktyką chorób i promowaniem zdrowego stylu życia. Jest to stosunkowo nowa specjalizacja, która powstała w Polsce pod koniec XX wieku i od tej pory intensywnie się rozwija. Obecnie około 12 tysięcy lekarzy posiada specjalizacją z medycy rodzinnej.

Spis Treści

Lekarz rodzinny, czym się zajmuje?

Specjalista medycyny rodzinnej powinien oceniać pacjenta całościowo czyli holistycznie, biorąc pod uwagę nie tylko stan zdrowia, ale również jego otoczenie. Zważywszy na to, że zajmuje się pacjentami w różnym wieku, jest to szersza specjalizacja niż interna i pediatria. Warto przy tym pamiętać, że nie każdy lekarz pierwszego kontaktu, lekarz POZ musi być specjalistą medycyny rodzinnej. Dorosłych mogą również konsultować interniści, a dzieci pediatrzy. Czym zatem zajmuje się na co dzień lekarz medycyny rodzinnej? Przede wszystkim diagnozowaniem i leczeniem najczęściej występujących chorób, nie wymagających konsultacji u konkretnych specjalistów. Powinien posiadać wiedzę z zakresu chorób wewnętrznych, ale również pediatrii, dermatologii, ginekologii, neurologii, okulistyki, jak i psychiatrii. Dla odpowiedniego zdiagnozowania pacjenta potrzebuje przeprowadzić wywiad medyczny, badania lekarskie realizowane w trakcie konsultacji, a w razie potrzeby zlecić dodatkowe badania (m.in. badania laboratoryjne krwi, kału, moczu, RTG klatki piersiowej, USG jamy brzusznej) lub wydać skierowanie do lekarza innej specjalizacji. Niekiedy może również zdecydować, że pacjent wymaga przyjęcia do szpitala i również może takie skierowanie wypisać. Lekarz rodzinny nie tylko leczy, ale również zajmuje się profilaktyką, na przykład poprzez szczepienia ochronne, badania przesiewowe, a także edukacją w zakresie zdrowia.

Wykształcenie lekarzy medycyny rodzinnej

Szkolenie specjalizacyjne ma za zadanie przygotowanie kompetentnych lekarzy rodzinnych, którzy są w stanie zapewnić podstawową, ciągłą, wszechstronną, ale również skoordynowaną opiekę medyczną  poszczególnym pacjentom, ich rodzinom, jak również danej społeczności lokalnej. Jeżeli absolwenci medycyny nie posiadają innej określonej specjalizacji, wykonanie specjalizacji z zakresu medycyny rodzinnej  trwa 4 lata. Nie jest to zatem najdłużej trwająca specjalizacja. Jednak wymaga nabycia odpowiedniej wiedzy teoretycznej, ale również umiejętności praktycznych, tak ważnych w pracy lekarza. Dlatego też blisko połowa zajęć szkoleniowych ma miejsce w szpitalach i ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Część stażu odbywa się w pod opieką doświadczonego lekarza rodzinnego. Muszą również odbyć obowiązkowe staże w akredytowanych oddziałach:

· chorób wewnętrznych lub poradni internistycznej,
· chorób dzieci lub poradni specjalistycznej dla dzieci,
· położniczo-ginekologicznym lub poradni specjalistycznej ginekologicznej,
· chirurgicznym (oddziale lub ambulatorium).

Lekarz w trakcie szkolenia z medycyny rodzinnej musi odbyć przynajmniej 4 staże fakultatywne. Do wyboru są poradnie lub oddziały, takie jak:

· geriatryczne,
· psychiatryczne,
· dermatologiczne,
· laryngologiczne,
· okulistyczne,
· neurologiczne,
· chorób zakaźnych,
· SOR(szpitalne oddziały ratunkowe),
· rehabilitacji,
· hospicjum,
· ośrodku interwencji kryzysowej,
· OPS(ośrodku pomocy społecznej).

Miejsce zatrudnienia lekarzy rodzinnych

Lekarze medycyny rodzinnej przyjmują pacjentów nie tylko w placówkach publicznych, w ramach NFZ, ale również w prywatnych gabinetach i ośrodkach medycznych. Udzielają porad w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej - POZ, szpitalach, konsultują pacjentów bezpośrednio, albo telefonicznie, mogą także odbywać wizyty domowe u swoich pacjentów.

Zarobki lekarzy rodzinnych

Wynagrodzenie lekarza medycyny rodzinnej zależy od wielu czynników. Istotne jest nie tyko miejsce zatrudnienia (prywatna, czy publiczna placówka), ale również rejon Polski, w której się znajduje. Wielu lekarzy podejmuje również pracę w różnych ośrodkach medycznych, co ma przełożenie na ich zarobki. Doświadczenie, tytuł naukowy, a także to czy lekarz rodzinny pracuje we własnym gabinecie lekarskim nie pozostaje również bez znaczenia. Dlatego minimalne miesięczne wynagrodzenie w ochronie zdrowia, jakie obowiązuje od lipca 2023 dla lekarza ze specjalizacją, w wysokości 9201,92 zł brutto, nie odzwierciedla w pełni zarobków lekarzy. Warto pamiętać, że dyplom specjalisty medycyny rodzinnej uznawany jest również w krajach Unii Europejskiej, które także cierpią na deficyt kadr lekarskich, upoważnia on do pracy w opiece podstawowej w roli lekarza rodzinnego. Lekarze rozważający podjęcie nowego zatrudnienia mogą ofert pracy szukać na portalach dla branży medycznej, takich jak Hippojobs.