Lekarz specjalista chorób wewnętrznych – czym się zajmuje i ile zarabia?
Lekarz chorób wewnętrznych, dobrze znany również pod nazwą internista, zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń narządów wewnętrznych, a także profilaktyką i kontrolą zdrowia pacjentów. Jest fundamentem ogólnej opieki medycznej, stąd też grupa lekarzy posiadająca specjalizację chorób wewnętrznych jest najliczniejsza. Bez wątpienia jest to trudna dziedzina, która wymaga szerokiej wiedzy na temat funkcjonowania organizmu człowieka. Zapotrzebowanie na lekarzy tej specjalizacji jest również duże, co ma wpływ na zarobki, ale też możliwości podjęcia pracy.
Specjalizacja chorób wewnętrznych
Lekarze chcący zdobyć specjalizację chorób wewnętrznych muszą ukończyć dwumodułową specjalizację z tego obszaru. Podstawowa trwa 3 lata, kolejna druga część 2 lata, czyli łącznie na jej zdobycie trzeba poświęcić 5 lat. Po tym czeka egzamin specjalizacyjny z chorób wewnętrznych, uważany za jeden z trudniejszych kończących specjalizację. Warto zaznaczyć, że wielu lekarzy odbywających inne specjalizacje obowiązkowo muszą zaliczyć staż na oddziale chorób wewnętrznych, czasem zobligowani są nawet ukończyć 3-letnie szkolenie z tej dziedziny.
Gdzie pracują lekarze chorób wewnętrznych?
Internistów można spotkać w szpitalach, na oddziałach chorób wewnętrznych, a także w izbach przyjęć oraz szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR). Zajmują się również pacjentami w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Oczywiście lekarze tej specjalizacji znajdują zatrudnienie zarówno w publicznych, jak i prywatnych placówkach medycznych. Przy okazji warto podkreślić, że lekarz chorób wewnętrznych nie jest lekarzem rodzinnym, którym często jest określany. To inna specjalizacja. Internista zajmuje się tylko dorosłymi, gdy lekarz rodzinny może również badać i leczyć dzieci, ale to nie jedyna różnica.
Czym zajmuje się lekarz internista?
Interna to bez wątpienia trudna i bardzo obszerna specjalizacja. To od decyzji lekarza internisty niejednokrotnie są zależne dalsze losy pacjenta. Ocenia stan zdrowia, wydaje skierowania do konkretnych specjalistów, udziela porad medycznych, wystawia recepty na leki. Wiedza i doświadczenie to bez wątpienia elementy ważne w pracy internisty, ale nie bez znaczenia pozostają również inne cechy, jak chociażby empatia, otwartość i cierpliwość. Lekarze chorób wewnętrznych przeprowadzają szczegółowy wywiad medyczny z pacjentami, przeprowadzają badania fizykalne. W ten sposób zbierają niezbędne informacje na temat pojawiających się dolegliwości, niepokojących objawów, przewlekłych chorób, a także leków, które są przyjmowane przez pacjenta. Wykonują także badanie wzrokowe, oceniające wygląd skóry i błon śluzowych, badanie palpacyjne, osłuchują przy tym pacjentów. Interniści mogą także interpretować wybrane wyniki badań i wykonywać niektóre procedury. W ramach pracy w podstawowej opiece zdrowotnej internista może chociażby zlecić:
· badania hematologiczne,
· badania moczu,
· EKG,
· USG jamy brzusznej,
· RTG klatki piersiowej.
Lekarze tej specjalizacji rozpoznają w ten sposób choroby i wdrażają terapię. Nie bez znaczenia pozostaje również aspekt edukacji zdrowotnej pacjentów m.in. w obszarze badań profilaktycznych, szczepień. Specjaliści chorób wewnętrznych zajmują się wieloma zaburzeniami funkcjonowania organizmu. Spośród nich warto chociażby wymienić:
· choroby serca i układu krążenia,
· choroby układu oddechowego,
· cukrzyca,
· zaburzenia pracy tarczycy (niedoczynność i nadczynność tarczycy),
· choroby nerek,
· choroby wrzodowe.
Ile zarabia specjalista chorób wewnętrznych?
Trudno precyzyjnie określić ile zarabia specjalista chorób wewnętrznych. Wynagrodzenie internisty zależy nie tylko od formy zawartej umowy, może to być bowiem umowa o pracę, jak i kontrakt, ale również miejsca świadczonych usług medycznych. Tutaj zarówno liczy się lokalizacja placówki, czy jest to ośrodek publiczny, czy też prywatny. Pracodawcy również oferują swoim pracownikom określone benefity, sposoby premiowania, co również ma wpływ na wysokość zarobków. Pod uwagę trzeba także wziąć doświadczenie, a także wykształcenie i stopień naukowy lekarza. Jest to specjalizacja dosyć dobrze opłacana i daje możliwość dorobienia do podstawowej pensji poprzez dodatkowe dyżury, ale również zatrudnienie w różnych placówkach. Osoby poszukujące nowego miejsca zatrudnienia mogą szukać ofert na portalach dedykowanych pracy w branży medycznej, takich jak Hippojobs.