Na jakich umowach pracują lekarze?
Lekarze w Polsce wykonują swój zawód zazwyczaj w oparciu o umowę o pracę, albo umowę cywilnoprawną. W tym drugim przypadku może to być umowa zlecenie lub tak zwany kontrakt medyczny. Każda z tych form ma swoje zalety, jak również pewnego rodzaju ograniczenia, zarówno dla lekarzy, jak i ośrodków, które ich zatrudniają. Stąd każda ze stron powinna dobrze rozważyć, jakie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się we wzajemnej współpracy, jakie korzyści z tego wynikają, ale również potencjalne zagrożenia.
Formy zatrudnienia lekarzy
Nie ma przeciw wskazań do tego, żeby lekarz pracował na etacie, czyli był zatrudniony w oparciu o powszechnie znaną umowę o pracę. Jednak bardzo popularne w tej grupie zawodowej, z uwagę na specyfiką pracy, są umowy cywilnoprawne:
· kontrakt medyczny (kontrakt B2B) – w ramach którego lekarz prowadzi własną działalność gospodarczą i za swoje usługi wystawia faktury;
· umowa zlecenie.
Ważnym aspektem przy zatrudnieniu lekarza jest ustalenie warunków wynagrodzenia. Może to być bowiem rozliczanie w oparciu o stawki za godzinę lub wykonywany etat, istnieją także rozwiązanie, które określają stawkę za daną usługę medyczną. Niejednokrotnie przyjmuje się też w umowach procent od ceny usługi, jaką uiścił pacjent.
Umowa o pracę z lekarzem
W sytuacji, gdy lekarz zawarł z danym ośrodkiem medycznym umowę o pracę, staje się jego pracownikiem, a tym samym podlega zapisom Kodeksu Pracy. Taka forma zatrudnienia łączy się z uprawnieniami, ale też obowiązkami spoczywającymi po obu stronach. Pozastandardowymi zapisami umowy o pracę, w przypadku lekarzy mogą w niej zostać zawarte też dodatkowe elementy, jak chociażby związane z dyżurami medycznymi. W takim przypadku to podmiot leczniczy, przychodnia, szpital, lub inna klinika, jest zobowiązana organizować swoim lekarzom pracę, w tym wyznaczyć czas i miejsce pracy. Przepisy określają wymagane okresy odpoczynku i zasady pełnienia dyżurów. Umowa o pracę może również zawierać zapisy dotyczące zakazu konkurencji.
Kontrakt medyczny
Wśród medyków zdecydowanie zyskują na popularności umowy cywilnoprawne. Jest to związane nie tylko z korzyściami finansowymi dla obu stron, ale w dużej mierze wynika z potrzeby obejścia przepisów związanych z czasem pracy. Tego rodzaju umowy mogą być swobodnie ustalane, ale oczywiście ich zapisy muszą być zgodne z danym stosunkiem pracy, jak również zasadami współżycia społecznego.
Coraz częściej lekarze decydują się na zawieranie kontraktu medycznego, zwłaszcza jest to popularne w prywatnych placówkach medycznych. Żeby w taki sposób móc świadczyć swoje usługi medyczne, lekarz musi posiadać zarejestrowaną działalność gospodarczą. Tym samym świadczy on usługi na rzecz podmiotu leczniczego, ale nie jest jego pracownikiem. Dzięki temu mogą pracować w kilku miejscach, korzyścią są także bardziej elastyczne godziny pracy. Dodatkowo plusem są zazwyczaj lepsze warunki finansowe. Szpitale, czy przychodnie też widzą w takim układzie korzyści m.in. niższe koszty związane ze składkami społecznymi i zdrowotnymi, brak konieczności zapewnienia płatnego urlopu wypoczynkowego. Pojawia się w tym przypadku również istotna kwestia odpowiedzialności za potencjalne błędy medyczne. To po stronie lekarza pozostaje obowiązek ubezpieczenia w zakresie Odpowiedzialności Cywilnej (OC). Tym samym pewne ryzyko zostaje zdjęte z pracodawcy. Należy przy tym wspomnieć, że niektóre odszkodowania, w znacznym stopniu przekraczają sumy polis. Kontrakt medyczny właściwie umożliwia nienormowany czas pracy, dając ogromną swobodę lekarzom. To prowadzi równocześnie do niebezpiecznych sytuacji wynikających z przemęczenia.
Umowa zlecenie zawarta z lekarzem
Przy zawarciu umowy zlecenia określa się wykonanie konkretnych czynności. Mogą to być konsultacje, badania, zabiegi, czy też dyżury medyczne. Natomiast warto pamiętać, że w takim przypadku wykonywane przez nich świadczenia nie mogą mieć znamion umowy o pracę, bowiem mogłoby to zostać uznane za działanie wbrew prawu. Czyli tego rodzaju wykonywana praca nie może być prowadzona w sposób ciągły, jak również w określonych ramach czasowych. Stąd też taka forma umowy cywilnoprawnej stosowana jest przy oferowaniu określonych usług medycznych, może być też rozważana w przypadku zastępstw, zwłaszcza tych krótkich, okazjonalnych.
Od strony prawnej kontrakt, jak i umowa zlecenie to podobna umowa o świadczenie usług medycznych. Zasadnicza różnica dotyczy rozliczenia i księgowania tego typu usług. W przypadku umowy zlecenia, to po stronie placówki pozostaje odprowadzenie składek ZUS od lekarza, a także opłacenie zaliczek na podatek dochodowy. Natomiast, gdy mamy do czynienia z kontraktem lekarskim, to wykonawca, czyli lekarz, sam to robi, w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.
Oferty pracy zawarte na Hippojobs zawierają różne propozycje form zatrudnienia. Wśród nich można znaleźć atrakcyjną ofertę dla siebie.