Najlepsze specjalizacje pielęgniarskie
Wiele pielęgniarek, planując swój rozwój zawodowy, decyduje się na zdobycie dodatkowych specjalizacji. Dzięki temu poszerzają swoją wiedzę, uzyskują kolejne umiejętności, które pomagają im w zdobyciu atrakcyjnej pracy, a także lepszych zarobków. Spośród wielu specjalizacji istnieją również te, które cieszą się szczególną popularnością. Należą do nich pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki, pielęgniarstwo chirurgiczne, jak również pielęgniarstwo internistyczne. Warto przy tym wspomnieć, że niektóre pielęgniarki decydują się na zdobycie więcej niż jednej specjalizacji. Nie ma przy tym ograniczeń, co do ich liczby.
Jak zdobyć specjalizację pielęgniarską?
W przypadku, gdy pielęgniarka chce poszerzyć swoje umiejętności w danej dziedzinie, zdobycie specjalizacji jest na pewno warte do rozważenia. Wymaga to na pewno poświęcenia czasu, bowiem szkolenie specjalizacyjne trwa 2 lata. Mogą do niego przystąpić pielęgniarki posiadające prawo wykonywania zawodu. Ale to nie wszystko. Zobligowane są również pracować w zawodzie pielęgniarskim przynajmniej przez 2 lata, w ciągu ostatnich 5 lat. Kandydatki muszą także wziąć udział w procesie kwalifikacyjnym, który przeprowadza System Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych (SMK). Specjalizacja kończy się egzaminem państwowym przeprowadzanym przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych.
Jakie są specjalizacje pielęgniarskie?
Dodatkowa specjalizacja ma wiele zalet. Daje możliwość rozwoju, większą satysfakcję z wykonywanej pracy, jak również pozytywnie wpływa na opiekę nad pacjentami. Korzyści z tego tytułu też mają pracodawcy, szpitale, przychodnie, dysponujący dobrze przygotowanym zespołem medycznym. Pielęgniarka może wybierać spośród kilkunastu specjalizacji, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, ale też potrzebami. Do specjalizacji pielęgniarskich należą:
· pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki,
· pielęgniarstwo chirurgiczne,
· pielęgniarstwo geriatryczne,
· pielęgniarstwo internistyczne,
· pielęgniarstwo onkologiczne,
· pielęgniarstwo operacyjne,
· pielęgniarstwo opieki długoterminowej,
· pielęgniarstwo opieki paliatywnej,
· pielęgniarstwo pediatryczne,
· pielęgniarstwo psychiatryczne,
· pielęgniarstwo ratunkowe,
· pielęgniarstwo rodzinne,
· ochrona zdrowia pracujących.
Co więcej zarówno pielęgniarki, jak i położne mogą specjalizować się w obszarze pielęgniarstwa epidemiologicznego, szczególnie poszukiwanego w dobie pandemii COVID, jak i pielęgniarstwa neonatologicznego.
Trzy najpopularniejsze specjalizacje pielęgniarskie
Od lat pierwsze miejsce najpopularniejszej specjalizacji pielęgniarskiej stanowi – pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej terapii. W latach 2002-2023 tytuł tej specjalizacji zdobyło aż 18 925 pielęgniarek. Uzyskały odpowiednią wiedzę i umiejętności, żeby móc otoczyć specjalistyczną opieką pacjentów w okresie około operacyjnym, na wszystkich etapach znieczulenia i w bezpośrednim okresie poznieczuleniowym. Pielęgniarki anestezjologiczne prowadzą także specjalistyczną opiekę nad ciężko chorymi pacjentami w oddziale intensywnej terapii.
Drugie miejsce wśród najchętniej wybieranych specjalizacji zajmuje pielęgniarstwo chirurgiczne. Przez 21 lat zdobyło ją 16 396 pielęgniarek i pielęgniarzy. Przygotowuje ona do samodzielnego wykonywania specjalistycznych świadczeń zdrowotnych w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego. Co więcej kształci do pełnienia roli lidera i wdrażania do praktyki pielęgniarskiej zmian potwierdzonych dowodami naukowymi a także do oceny rozwoju własnego i członków zespołu pielęgniarskiego. Przygotowuje również do uczestniczenia w projektowaniu i prowadzeniu kształcenia zawodowego oraz po dyplomowego pielęgniarek i przedstawicieli innych zawodów medycznych.
Trzecie miejsce na podium zajmuje z kolei pielęgniarstwo internistyczne. W latach 2018-2023 zdobyło ją 10 588 pielęgniarek. W tym przypadku celem kształcenia jest aktualizowanie wiedzy i umiejętności dotyczących pielęgniarstwa internistycznego. Pielęgniarka uzyskuje specjalistyczne kwalifikacje w dziedzinie pielęgniarstwa internistycznego oraz nabywa umiejętności uprawniające do samodzielnego podejmowania świadczeń przewidzianych dla pielęgniarki po uzyskaniu tytułu specjalisty z tego obszaru.
Zarobki po specjalizacji pielęgniarskiej
Oczywiście zarobki pielęgniarki zależą od miejsca zatrudnienia, lokalizacji, a także doświadczenia pielęgniarki. Niemniej jednak w publicznej służbie zdrowia określone jest minimalne wynagrodzenia zasadnicze pielęgniarek. Od lipca 2023 roku pielęgniarki zatrudnione na stanowiskach wymagających tytułu magistra i specjalizacji muszą otrzymywać, co najmniej 8186 zł brutto.
Pielęgniarki mogą szukać zatrudnienia zarówno w publicznym, jak i prywatnym sektorze zdrowia. Warto przy tym zapoznać się z nowymi ofertami pracy znajdującymi się na Hippojobs.