Pielęgniarka estetyczna – praca, uprawnienia, zarobki

Pielęgniarka estetyczna – praca, uprawnienia, zarobki

Rynek medycyny estetycznej rozwija się w Polsce bardzo intensywnie. Rośnie liczba klientów korzystających z różnego rodzaju usług pielęgnacyjnych i upiększających, placówek świadczących tego typu zabiegi, a tym samym zapotrzebowanie na pracowników. Jednocześnie branża beauty wiąże się też z koniecznością rozwiązania sporu dotyczącego kluczowego pytania, kto może wykonywać zabiegi medycyny estetycznej? Czy tylko lekarze posiadający odpowiednie kwalifikacje medyczne? Czy również pielęgniarki i położne, które prężnie działają na tym rynku?

Spis Treści

Na czym polega praca pielęgniarki estetycznej?

Zarówno w przypadku pielęgniarek, jak i położnych rynek medycyny estetycznej daje dodatkowe możliwości rozwoju. Pielęgniarki z uwagi na swoją wiedzę oraz umiejętności w obszarze medycznym asystują lekarzom, ale też potrafią samodzielnie wykonać szereg zabiegów popularnych w branży beauty. Stąd niejednokrotnie można się spotkać z sytuacją, że pielęgniarka estetyczna zajmuje się wypełnieniem zmarszczek, botoksem, mezoterapią igłową, a także innymi zabiegami. W tym zakresie istnieją spory i wątpliwości, czy mają odpowiednie uprawnienia do wykonywania tego typu zabiegów estetycznych. Tu pojawiają się argumenty zarówno za, jak i przeciw.

Zabiegi medycyny estetycznej lecznicze i pozaterapeutyczne

Zanim jednak przejdziemy do tych argumentów, warto zastanowić się nad tym, co to są zabiegi medycyny estetycznej. Należą do nich świadczenia związane z ingerencją w tkanki ludzkie. Można je podzielić na zabiegi medycyny estetycznej o charakterze terapeutycznym tj. leczniczym oraz o charakterze poza terapeutycznym. W tym pierwszym przypadku zabiegi lecznicze mieszczą się w obszarze świadczeń zdrowotnych, ich celem jest bowiem poprawa nieprawidłowości fizycznych, wpływających na zdrowie psychiczne i fizyczne pacjenta, czy też naprawa uszkodzonych części ciała, jak chociażby usunięcie blizn. Zabiegi pozaterapeutyczne skupiają się na poprawie urody np. zmniejszeniu zmarszczek, poprawa kształtu ust. Nie ma zatem wskazań zdrowotnych do ich wykonania.

Jakie są uprawnienia pielęgniarki estetycznej?

Osoby, które uważają, że pielęgniarki nie mają odpowiednich uprawnień do wykonywania zabiegów w obszarze medycyny estetycznej zaznaczają, że ich zawód łączy się z wieloma ograniczeniami. Ustawa o zawodzie pielęgniarki i położnej wskazuje, że osoby wykonujące ten zawód wprawdzie mają prawo do udzielania świadczeń zdrowotnych, ale w określonym zakresie: zapobiegawczym, diagnostycznym, leczniczym i rehabilitacyjnym oraz medycznych czynności ratunkowych i w ramach realizacji zleceń lekarskich w procesie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji. Do tego występują rozporządzenia regulujące zakres wypisywania recept i ordynowania określonych leków. W ich wykazie nie ma jednak leków powszechnie używanych z medycynie estetycznej. Także samodzielne ordynowanie i podawanie w formie wypełniaczy np. kwasu hialuronowego lub toksyny botulinowej, czy też wykonywanie zabiegów nie znajdujących się w katalogu świadczeń udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie bezzlecenia lekarskiego, wykracza poza jej uprawnienia.

Z drugiej strony nie brakuje jednak głosów, które są zdania, że pielęgniarka ma prawo do tego typu zabiegów kosmetycznych, bowiem nie mają one szczegółowego usankcjonowania prawnego. Często podkreśla się też, że pielęgniarka ma przecież prawo do podawania leków drogą dożylną, domięśniową, „przerywania ciągłości skóry”. Generalnie można to uprościć w ten sposób, że skoro pielęgniarka ma uprawnienia do wykonywania znacznie bardziej skomplikowanych czynności leczniczych, to tym bardziej ma wiedzę i odpowiednie umiejętności do czynności, które nie należą do świadczeń zdrowotnych, jak pozaterapeutyczne zabiegi medycyny estetycznej.

Zabiegi estetyczne i potrzeba nowych regulacji

Zarówno samorząd lekarzy, jak i pielęgniarek są zgodne, co do tego, że zabiegi medycyny estetycznej wymagają uregulowania przez Ministerstwo Zdrowia. Chcą stworzenia jasnych i precyzyjnych wytycznych dla pielęgniarek i położnych oraz lekarzy zajmujących się tym obszarem. Tym samym powinien zostać opracowany katalog świadczeń zdrowotnych w zakresie medycyny estetycznej, które mogą być wykonywane przez lekarza, dentystę, pielęgniarkę i położną, w zależności od kompetencji. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych deklarują współpracę z Ministerstwem Zdrowia celem najszybszego uregulowania tej kwestii.

Praca i zarobki pielęgniarek estetycznych

Medycyna estetyczna szybko zyskuje na popularności na całym świecie. Wiele pielęgniarek jest też zainteresowanych pracą na chłonnym rynku beauty. Zarobki mogą być tu atrakcyjne, ale zależą od wielu czynników, jak  doświadczenie, umiejętności, wiedza, ale też wielkość miasta oraz rodzaj placówki, w której świadczone są usługi. Osoby szukające zatrudnienia mogą je znaleźć na portalu pracy dla medyków – Hippojobs.