Praca fizjoterapeuta – ile zarabia, jakie musi mieć wykształcenie?

Praca fizjoterapeuta – ile zarabia, jakie musi mieć wykształcenie?

Trzecim zawodem medycznym, pod względem liczby pracujących w nim osób, są fizjoterapeuci. Plasują się na podium tuż po lekarzach i pielęgniarkach. Fizjoterapeuci zajmują się diagnozowaniem stanu fizycznego pacjenta, ale również leczeniem problemów związanych z ruchem, postawą, siłą mięśniową. To bardzo wymagający zawód, do którego wykonywania jest potrzebne odpowiednie wykształcenie, wiedza z zakresu anatomii człowieka, ale również umiejętności manualne i sprawność fizyczna. Fizjoterapeuci znajdują zatrudnienie w różnych miejscach, nie tylko w placówkach medycznych. Mają wiele możliwości podjęcia pracy, a ich zarobki również mogą być całkiem atrakcyjne.

Spis Treści

Praca fizjoterapeuta – czym się zajmuje?

Zawód fizjoterapeuty reguluje ustawa z 2015 roku, która określa i sankcjonuje zasady jego wykonywania. Do głównych zadań specjalisty pracującego na tym stanowisku należy przywracanie funkcji ruchowej, a także poprawa kondycji fizycznej pacjentów, zmniejszanie bólu, a tym samym poprawa jakości życia. Fizjoterapeuci pomagają osobom, które borykają się z problemami fizycznymi powstałymi w efekcie niepełnosprawności, różnego rodzaju chorób, urazów, a także starzenia się organizmu. Mogą wdrażać różnego rodzaju terapie ruchowe, manualne, fizykoterapie. Nie bez znaczenia pozostaje również edukacja i profilaktyka, doradztwo w zakresie zdrowego stylu życia, które w przyszłości może zapobiegać problemom zdrowotnym. Fizjoterapeuta jest pracownikiem medycznym pierwszego kontaktu, ma możliwość samodzielnego diagnozowania i leczenia pacjentów w oparciu o wiedzę i metody uznawane w obszarze fizjoterapii. Nie jest jednak lekarzem, tym samym nie może przepisywać recept, a w przypadku wątpliwości powinien pokierować pacjenta do lekarza specjalisty.

Wykształcenie fizjoterapeuty

Fizjoterapia jest zawodem regulowanym, a do jego wykonywania jest konieczne uzyskanie specjalistycznego wykształcenia i szkoleń. Żeby móc posługiwać się tytułem fizjoterapeuty, należy ukończyć studia magisterskie na kierunku fizjoterapia. Niezbędne jest również odbycie 6 miesięcznej praktyki zawodowej. Poza tym należy zdać Państwowy Egzamin Fizjoterapeutyczny. Myśląc jednak o rozwoju kariery fizjoterapeuta powinien rozważyć dalsze kursy specjalizacyjne, a także studia podyplomowe, które pozwalają zdobyć dodatkowe kwalifikacje, certyfikaty i licencje poszukiwane przez potencjalnych pracodawców.

Gdzie szukać pracy, jako fizjoterapeuta?

W przypadku fizjoterapeutów niezwykle ważne jest zdobywanie doświadczenia. Dlatego też absolwenci studiów podejmują pracę w szpitalach, klinikach rehabilitacyjnych, a także domach opieki, gdzie mają szerokie możliwości podnoszenia swoich umiejętności oraz zapoznania się z wieloma przypadkami medycznymi, różnymi rodzajami urazów i schorzeń, co może im przydać się w późniejszej pracy. Ofert tego typu można szukać w portalach pracy dla branży medycznej jak (lhttps://www.hippojobs.pl). Placówki służby zdrowia to niejedyne miejsca, gdzie fizjoterapeuci znajdują zatrudnienia. Można również tego rodzaju specjalistów znaleźć w siłowniach, klubach fitness, a także gabinetach SPA i wellness. Fizjoterapeuci są również zatrudniani w sporcie, dbając o dobrostan zawodników. Niejednokrotnie osoby wykonujące ten zawód decydują się na otwarcie własnych gabinetów. Zanim jednak ktoś podejmie taki krok, warto by zdobył wcześniej więcej kwalifikacji i doświadczenia, pracując w różnych miejscach.

Specjalizacje fizjoterapeutów

Wielu fizjoterapeutów decyduje się na studia podyplomowe, które pozwalają zdobyć szerszą, bardziej wyspecjalizowaną wiedzę w określonych obszarach fizjoterapii. Do najpopularniejszych z nich należą:

· fizjoterapia ortopedyczna,
· rehabilitacja neurologiczna,
· fizjoterapia sportowa,
· fizjoterapia geriatryczna,
· fizjoterapii pediatryczna,
· fizjoterapia onkologiczna,
· fizjoterapia kardiologiczna.

Dodatkowo fizjoterapeuci mają możliwość skorzystania z licznych kursów szkoleniowych, na których zdobywają nowe umiejętności z zakresu technik i zabiegów. Wybór jest szeroki, warto chociażby wspomnieć o kursach terapii manualnej, kinezjologii, rozwoju psychomotorycznego, czy też terapii sensorycznej.

Ile zarabiają fizjoterapeuci?

Zarobki fizjoterapeuty w Polsce zależą od wielu czynników, istotne jest nie tylko miejsce świadczonej pracy, ale też region kraju. Dodatkowo wpływ na wynagrodzenie ma wykształceni, doświadczenie, a także rodzaj umowy. Jeżeli bierzemy pod uwagę pracę w polskiej ochronie zdrowia, zgodnie z ustawą o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, minimalne płace fizjoterapeutów są uzależnione od przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w roku poprzednim. Tym samym najniższe zasadnicze wynagrodzenie brutto fizjoterapeutów zatrudnionych w podmiotach leczniczych w ramach umowy o pracę wynosi od lipca 2023:

· dla fizjoterapeutów z wykształceniem magisterskim i specjalizacją– 8 186,53 zł; 
· dla fizjoterapeutów z wykształceniem magisterskim – 6 473,07 zł;
· dla fizjoterapeutów z wykształceniem licencjackim lub techników fizjoterapii – 5 965,38 zł.

Biorąc pod uwagę, że wielu fizjoterapeutów pracuje poza etatem, nie bez znaczenia pozostaje liczba przepracowanych godzin. Natomiast stawki godzinowe również mogą się znacznie różnić. Ofert tego typu można szukać w portalach pracy dla branży medycznej jak Hippojobs. Fizjoterapeuci również mogą poszukać pracy poza granicami kraju, gdzie płace za tego rodzaju usługi medyczne są wyższe.