Praca po medycynie – alternatywne zawody

Praca po medycynie – alternatywne zawody

Nie każdy student kończący medycynę chce ostatecznie pracować bezpośrednio z pacjentami. Zainteresowania, plany i cele w życiu ulegają zmianom. Niektórzy lekarze po latach praktyki również pragną nieco odmiennej ścieżki kariery. Zdobyte wykształcenie, doświadczenie, nabyte umiejętności z powodzeniem mogą być wykorzystywane w różnych dziedzinach ochrony zdrowia i branżach pokrewnych. Możliwości pracy po medycynie jest całkiem sporo, nie muszą się one ograniczać tylko do szpitali, klinik i przychodni. Gdzie jeszcze znajdują zatrudnienie lekarze i absolwenci medycyny? Wyjaśniamy w artykule.

Spis Treści

Medycyna i perspektywa pracy

Studia medyczne są niezwykle popularne i co roku przyciągają rzeszę chętnych kandydatów. Coraz więcej szkół wyższych wprowadza kierunek lekarski do swojej oferty kształcenia. Można ją studiować bezpłatnie na uczelniach państwowych, ale także coraz więcej jest możliwości podjęcia nauki medycyny odpłatnie, czesne w tym przypadku wynosi około 50 tys. zł rocznie, niejednokrotnie nawet wyżej, zwłaszcza, gdy nauka prowadzona jest w języku angielskim. Zdobycie zawodu lekarza wydaje się być atrakcyjną opcją z wielu względów. Jest prestiżowy, stosunkowo łatwo uzyskać w nim zatrudnienie, bowiem niedobór lekarzy na rynku pracy jest odczuwalny nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach. Nie można również zapomnieć o zarobkach, które w perspektywie czasu, po zdobyciu odpowiednich kwalifikacji i specjalizacji są dosyć wysokie. Do tego dochodzi satysfakcja wynikająca z pomocy innym ludziom.

Praca w służbie zdrowia

Jeżeli lekarze chcą pracować w zawodzie mają do wyboru kilka opcji. Wielu z nich przyjmuje pacjentów w ośrodkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Tu zazwyczaj zatrudniają się specjaliści chorób wewnętrznych, medycyny rodzinnej, pediatrzy, a także młodzi lekarze nie posiadający jeszcze specjalizacji. To oni zazwyczaj mają pierwszy kontakt z pacjentem, kierują na odpowiednie badania diagnostyczne lub do konkretnych specjalistów. Kolejnym miejscem jest szpital, w której zazwyczaj lekarze mają już możliwość szerszych badań, zastosowania bardziej zaawansowanych procedur medycznych. Wykonują swoje obowiązki na oddziałach szpitalnych, ratunkowych, a także w przyszpitalnych przychodniach specjalistycznych. Wśród personelu najczęściej znajdziemy tu lekarzy określonych specjalizacji i rezydentów, czyli lekarzy w trakcie szkolenia specjalizacyjnego. Ośrodki medyczne mogą być publiczne, jak również prywatne. Niektórzy lekarze otwierają także własne gabinety lekarskie, w których konsultują i leczą pacjentów.

Praca w ośrodkach badawczych

Niektórzy lekarze odnajdują się wprowadzeniu badań naukowych, mających wpływ na rozwój medycyny, a tym samym poprawę jakości i długości życia ludzi. Ośrodki badawcze wyznaczają nowe kierunki w diagnostyce i leczeniu pacjentów. Wymiana wiedzy, możliwość pracy z wybitnymi specjalistami, dostęp do nowych technologii to bez wątpienia atuty takiej pracy. Niektórzy lekarze łączą z powodzeniem pracę naukową z praktyką.

Kariera wykładowcy akademickiego

Młode pokolenie studentów medycyny musi od kogoś czerpać wiedzę i zdobywać umiejętności. Jest to niezmiernie wymagający i odpowiedzialny zawód, dlatego tak ważna jest dobra kadra ośrodków akademickich, która nie tylko merytorycznie wyposaży studentów w niezbędną wiedzę, ale także nauczy odpowiedniego podejścia do pacjentów, kwestii etycznych, ale też zarazi pasją do tego zawodu. Wielu wykładowców łączy z powodzeniem pracę na uczelni z praktyką lekarską. Dzięki temu studenci mogą czerpać z doświadczenia takich wykładowców, a ci drudzy muszą cały czas na bieżąco się dokształcać, aktualizować swoją wiedzę, biorąc pod uwagę postęp i zmiany następujące w medycynie.

Praca dla firmy farmaceutycznej i kosmetycznej

Osoby po studiach medycznych chętnie są rekrutowane również przez firmy farmaceutyczne, kosmetyczne. Ich wiedza jest tutaj bardzo cenna, zajmują się także badaniami klinicznymi nad lekami oraz aparaturą medyczną. Niektórzy absolwenci medycyny świetnie się odnajdują w roli przedstawiciela handlowego firmy farmaceutycznej.

Pisanie artykułów medycznych

Swoją wiedzę i doświadczenie lekarze mogą również wykorzystać przy pisaniu artykułów. Wiele portali o tematyce zdrowotnej z chęcią podejmuje tego rodzaju współpracę, zwłaszcza, gdy ktoś ma również umiejętność do przekazywania dosyć skomplikowanych informacji w formie przystępnej i zrozumiałej dla przeciętnego pacjenta.

Tłumaczenie tekstów medycznych

Te osoby, które posługują się znakomicie językiem obcym, zwłaszcza angielskim, mogą również pokusić się o intratne zajęcie w postaci tłumaczeń dokumentacji medycznej, ale też artykułów, podręczników, instrukcji, protokołów. Fachowe słownictwo wymaga szerokiej wiedzy medycznej, stąd osoby po studiach lekarskich doskonale się w tym sprawdzają.

Poszerzenie kompetencji

Niejednokrotnie absolwenci medycyny decydują się także na dodatkowe studia poszerzające zakres ich umiejętności. Popularne są zwłaszcza studia prawnicze, ekonomiczne, czy w obszarze zarządzania. Dzięki nim otwierają się nowe drzwi kariery. Jak widać medycy nie mają większych problemów ze znalezieniem zatrudnienia, a potencjalnych nowych pracodawców, odpowiadających ich potrzebom, można znaleźć na portalu skupiającym oferty pracy w branży medycznej Hippojobs.