Ustawa o niektórych zawodach medycznych – co reguluje?
Ustawa o niektórych zawodach medycznych uchwalona w 2023 roku reguluje pracę kilkunastu zawodów medycznych. Ma na celu dopuszczenie do ich wykonywania tylko profesjonalistów, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje. Obecnie na liście znajduje się 15 takich zawodów. Ustawa określa nie tylko zasady wykonywania zawodu medycznego, ale również porusza kwestie ustawicznego rozwoju, czy też odpowiedzialności zawodowej.
Jakie niektóre zawody medyczne reguluje ustawa?
Nie wszystkie zawody, które można byłoby uznać za medyczne doczekały się regulacji w ustawie. Ostatecznie nie uwzględniono w niej logopedów, psychologów, techników dentystycznych, czy też kosmetologów. To też budziło pewne niezadowolenie określonych środowisk zawodowych. W ustawie finalnie podano 15 zawodów, których dotyczy wdrożona regulacja prawna. Należą do nich:
· asystentka stomatologiczna,
· elektroradiolog,
· higienistka stomatologiczna,
· instruktor terapii uzależnień,
· opiekun medyczny,
· optometrysta,
· ortoptystka,
· podiatra,
· profilaktyk,
· protetyk słuchu,
· technik farmaceutyczny,
· technik masażysta,
· technik ortopeda,
· technik sterylizacji medycznej,
· terapeuta zajęciowy.
Co reguluje ustawa o niektórych zawodach medycznych?
Ustawa została wprowadzona z myślą o bezpieczeństwie pacjentów. Tytuły zawodowe będą chronione prawnie, stąd nie każdy będzie mógł się nimi posługiwać. Co więcej powstanie Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. W obszarach związanych ze zdrowiem i medycyną niezwykle ważna jest odpowiednia wiedza i doświadczenie. Tym samym regulacjom prawnym podlegają również kwestie podnoszenia kwalifikacji zawodowych, ale co istotne, dokonywane przez zweryfikowane podmioty. Nie bez znaczenia pozostaje aspekt odpowiedzialności zawodowej, którą rozstrzygać będzie komisja, a przewinienia zawodowe, będą karane, za pomocą upomnienia, nagany, kar pieniężnych. To jednak nie cały katalog kar. Osoby wykonujące wymienione w ustawie zawody, w przypadku cięższych przewinień, uchybień muszą się liczyć z zawieszeniem uprawnień do wykonywania zawodu do 5lat, a nawet pozbawienie uprawnień do wykonywania zawodu medycznego.
Czym jest Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego?
Utworzenie Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ma za zadanie ułatwić każdemu, zwłaszcza pacjentom i potencjalnym pracodawcom, zweryfikowanie i identyfikację osoby posługującej się danym tytułem zawodu medycznego. Warto zauważyć, że wpis do tego rejestru będzie niezbędny, by móc wykonywać dany zawód medyczny. Administratorem danych zawartych w rejestrze jest minister właściwy do spraw zdrowia. Oczywiście tylko część danych dotyczących osoby wykonującej zawód medyczny zostaje ujawniona, m.in. w zakresie numeru wpisu, imienia i nazwiska oraz nazwy wykonywanego zawodu medycznego, a także nazwy i adresu miejsca wykonywanego zawodu. Warto również zauważyć, że taki rejestr będzie umożliwiał weryfikację liczby osób wykonujących dany zawód medyczny, a tym samym pomoże w doprecyzowaniu potrzeb kadrowych, również w biorąc pod uwagę regiony kraju.
Ustawiczny rozwój zawodowy
Osoby wykonujące zawód medyczny mają nie tylko prawo, ale również obowiązek do ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację swojej wiedzy i umiejętności zawodowych. Może być on realizowany przez kształcenie podyplomowe lub doskonalenie zawodowe. Ustawiczny rozwój zawodowy odbywa się w 5-letnim okresie rozliczeniowym, zwanym „okresem edukacyjnym”. Osobie wykonującej zawód medyczny za udział w poszczególnych formach kształcenia podyplomowego lub doskonalenia zawodowego przysługują punkty edukacyjne.
Regulacja zawodów medycznych - korzyści
Wprowadzenie ustawy ma za zadanie uniemożliwić wykonywanie zawodów medycznych przez osoby, nie posiadające właściwych do ich wykonywania kwalifikacji. Co więcej, ma również pomóc zapewnić pacjentom wysoką jakość udzielanych świadczeń przez osoby uprawnione do wykonywania danego zawodu medycznego. To jednak nie wszystkie korzyści przewidywane przez ustawodawcę i rynek zdrowia. Wdrożone regulacje prawne mają również na celu ułatwić pracodawcom prowadzenie efektywnej polityki zatrudnienia. Ustawa i wynikające z niej obowiązki wpływają także na aktywizację osób wykonujących zawody medyczne. Rynek pracy będzie również weryfikowała ich konkurencyjność. Osoby poszukujące zatrudnienia w tych zawodach, jak również rozważające zmianę pracodawcy lub uzyskanie dodatkowego źródła zarobku, mogą ciekawe oferty pracy znaleźć na dedykowanych branży medycznej portalach, takich jak Hippojobs.