Ile zarabia farmaceuta w Polsce?

Ile zarabia farmaceuta w Polsce?

Praca farmaceuty przez większość z nas kojarzona jest z apteką. Oczywiście tam zazwyczaj mamy kontakt z osobami wykonującymi ten zawód. Nie jest to jednak jedyne miejsce, gdzie możemy spotkać farmaceutów. Pracują również w laboratoriach, ośrodkach zajmujących się wytwórstwem leków, hurtowaniach farmaceutycznych, czy też uczelniach. Jest to zawód medyczny, który wymaga dużej wiedzy i jej stałej aktualizacji. Jak zatem zostać farmaceutą? Na czym polega praca w tym zawodzie i czy jest ona opłacalna? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Spis Treści

Farmaceuta – czym się zajmuje?

Szczegółowy zakres usług, zadań farmaceutów został określony w ustawie o tym zawodzie, którą przyjęto w 2020 roku. Podkreśla się w niej, że wykonywanie zawodu farmaceuty ma na celu ochronę zdrowia pacjenta oraz ochronę zdrowia publicznego. Zgodnie z jej zapisami usługi farmaceutyczne obejmują m.in.:
• wydawanie z apteki lub punktu aptecznego produktów leczniczych;
• sporządzanie produktów leczniczych połączone z oceną ich jakości, w tym trwałości;
• przeprowadzanie wywiadu farmaceutycznego;
• udzielanie porady farmaceutycznej w celu zapewnienia prawidłowego stosowania produktu leczniczego.

Jednak zadania farmaceutów zależą w dużej mierze od miejsca zatrudnienia i ich specjalizacji. Nieco inaczej wygląda codzienna praca w zwykłej aptece w porównani chociażby do hurtowni, ośrodków badawczych, czy produkujących leki. Niemniej jednak farmaceuta powinien znać nie tylko leki, ich skład oraz nazwy pod którymi występują, ale także ich działanie, a przede wszystkim zagrożenia związane z ich przyjmowaniem.

Wykształcenie farmaceuty – specjalizacje

Osoby, które chcą pracować w zawodzie farmaceuty muszą ukończyć pięcioletnie studia na wydziałach farmaceutycznych na uczelniach medycznych. Trzeba przy tym zaznaczyć, że są to dosyć trudne studia, wymagające nakładu nauki m.in. z obszaru anatomii, biologii, chemii, toksykologii, botaniki, prawa i do tego zapamiętywania bardzo wielu informacji. Zdobycie tytułu magistra farmacji, nie kończy wymagań formalnych. Absolwenci kierunku farmacji, którzy chcą pracować w tym zawodzie, muszą złożyć wniosek o wydanie prawa do wykonywania zawodu, a do tego odbyć sześciomiesięczny staż w aptece.

Zawód farmaceuty obejmuje różne specjalizacje. Należą do nich:
• analityka farmaceutyczna,
• biotechnologia w ochronie zdrowia,
• ekotoksykologia i promocja zdrowia,
• farmacja przemysłowa,
• farmacja kliniczna i szpitalna,
• farmakoekonomika,
• fitochemia i fitoterapia,
• kosmetologia,
• projektowanie substancji leczniczych,
• toksykologia leków i żywności.

Warto również zaznaczyć, że jest możliwość zdobycia w Polsce tytułu technika farmaceutycznego, po ukończeniu np. szkoły policealnej i stażu w aptece. Taka osoba można pracować w zawodzie, jednak zakres kompetencji jest ograniczony w porównaniu do farmaceuty.

Cechy dobrego farmaceuty

Praca farmaceuty wymaga nie tylko dobrej pamięci, wiedzy, ale też dokładności, odpowiedzialności, a także umiejętności koncentracji i logicznego myślenia. Warto także pamiętać, że osoby pracujące w aptece, mają częsty kontakt z innymi ludźmi, niejednokrotnie schorowanymi, powinni zatem być cierpliwi i potrafić w sposób jasny i zrozumiały komunikować się z nimi. Farmaceuci wiele godzi też spędzają stojąc, tym samym kondycja fizyczna nie pozostaje tu bez znaczenia.

Gdzie szukać pracy jako farmaceuta?

Zazwyczaj farmaceuci podejmują zatrudnienie w aptekach zarówno takich osiedlowych, jak i wewnątrzszpitalnych oraz w hurtowniach farmaceutycznych. Dlatego też, często ludzie określają ich mianem – aptekarz. Farmaceuci jednak mogą również pracować w laboratoriach analitycznych służby zdrowia i przemysłu farmaceutycznego, placówkach sanitarno-epidemiologicznych, a także badania środków spożywczych. Poszukiwani są także przez firmy wytwarzające leki, monitorujące badania farmaceutyczne i ośrodki zajmujące się informacją naukową o leku. Niektórzy z kolei realizują się na uczelniach, jak i w innych instytucjach naukowych. Pracę można zdobyć zarówno w kraju, jak i za granicą. Osoby pragnące nowych wyzwań w tym zawodzie mogą szukać ofert na www.hippojobs.pl. (tu podlinkowanie do strony głownej) Zapotrzebowanie na absolwentów kierunku farmaceutycznego jest dość duże.

Ile zarabia farmaceuta?

Wysokość wynagrodzenia farmaceutów zależy od miejsca zatrudnienia, a także czy jest to placówka prywatna, czy też publiczna. Nie bez znaczenia pozostaje lokalizacja, jak również pełniona funkcja w pracy. Co więcej doświadczenie zawodowe także może korzystnie wpłynąć na wysokość pensji. Kiedy rozpatrujemy zarobki w tej grupie zawodowej należy wziąć pod uwagę ustalane minimalne wynagrodzenie w ochronie zdrowia, które również obejmują farmaceutów. Zgodnie z przepisami z 2023 roku, minimalne zarobki brutto, powinny wynosić:

• 8 186 zł w przypadku farmaceuty z tytułem magistra farmacji i specjalizacją;

• 6 473 zł w przypadku farmaceuty z tytułem magistra.

Warto tutaj zaznaczyć, że kierownicy i właściciele aptek, a także farmaceuci pracujący dla firm farmaceutycznych mogą uzyskiwać wynagrodzenie znacznie powyżej średniej krajowej.